Zastanawiasz się, co zrobić z ubraniami, które:
a) nie podobają Ci się
b) są delikatnie zniszczone i nie będziesz ich nosić
c) są za duże bądź za małe
d) są nietrafionym prezentem
e) po prostu ich nie chcesz

Z jednej strony „może się przyda”, „może kiedyś będą mi się podobać lub będą dobre”, a z drugiej irytuje Cię to, że masz tak zapchaną szafę niepotrzebnymi rzeczami? Worki poupychane pod łóżkiem i na szafie? A może po prostu chciałbyś choć trochę być minimalistą w tym temacie, wiedzieć co dokładnie masz na półkach i najlepiej, żeby były to rzeczy, które regularnie nosisz? Rada jest prosta – pozbądź się zbędnych ubrań, ale ich nie wyrzucaj na śmietnik.

Co więc możesz zrobić z ubraniami? Być może, któreś z rozwiązań zachęci Cię do tego, by zrobić porządki w wielkiej szafie i jednocześnie pomóc tym, którzy tego potrzebują.

Ubrania możesz:

a) oddać do Domu Dziecka, Domu Samotnej Matki, Domu Pomocy Społecznej, PCK, lokalnego Caritasu, noclegowni, szpitala (w wielu oddziałach szpitalnych brakuje ubrań dla pacjentów, którzy nie są odwiedzani przez nikogo bądź są bezdomni), czy innej placówki, która chętnie przygarnie ubrania w dobrym stanie
b) przekazać do schroniska dla bezdomnych zwierząt – mam tutaj myśli niepotrzebną pościel, koce, ale i ubrania, które pozwolą ogrzać zimne boksy zimą – grube swetry, kurtki
c) sprzedaj i uzyskany dochód spożytkuj na dobroczynne cele, wymarzone nowe ubranie dobrej jakości, prezent dla bliskiej osoby, czy paczkę dla potrzebującej rodziny. Motywujące może być także odkładanie do koperty, czy skarbonki wszystkich pieniędzy zarobionych na sprzedawaniu niepotrzebnych rzeczy. Sprzedawać możesz nie tylko w internecie, nie tylko w mediach społecznościowych, ale i w komisie czy lumpeksie
d) przekaż rodzinie, która wiesz, że tej pomocy potrzebuje. Być może w Twojej okolicy są rodziny wielodzietne, biedniejsze, dotknięte tragedią, samotne matki, które chętnie przygarną ubrania. Można też zapytać w MOPS, który ma dostęp do informacji o potrzebujących rodzinach. Możesz także wystawić je na portalu społecznościowym bądź popularnych stronach sprzedażowych z dopiskiem, że oddasz za darmo.
e) wymień się z innymi, być może Twoje ubranie będzie dla kogoś idealne, a Ty znajdziesz coś czego szukasz, istnieje wiele grup, gdzie można się wymieniać oraz co jakiś czas organizowane są imprezy, których głównym celem jest właśnie wymiana ubrań. Nie zapominaj o rodzinie i znajomych – to też świetna opcja.

 

Pamiętajcie, by wcześniej skontaktować się z daną rodziną, czy placówką, czy rzeczywiście w danym momencie potrzebują ubrań, ponieważ naszym celem jest POMOC, a nie stworzenie dodatkowego problemu w przypadku przepełnionych magazynów.

Pomagajmy, to fajne.

Viktoria SKRZYPIEC