Czas świąt Wielkanocnych jest przede wszystkim czasem zadumy, odpoczynku, ale również pielęgnowania panujących tradycji. Wszyscy wiedzą jak święta wyglądają u nas, w Polsce, jednak jak wiadomo „co kraj to obyczaj”, więc czasem warto dowiedzieć się jakie ciekawe tradycje wielkanocne kryją w sobie inne państwa.

Przyznam szczerze, że z niemiecką tradycją chowania pisanek spotkałam się w dzieciństwie i myślę, że  i moje pociechy będą szukać schowanego jajek.

Czy byliście kiedyś w innym Państwie podczas Świąt Wielkanocnych? Macie jakieś ciekawe wspomnienia, czy historie?

Szwecja

Wielki tydzień, podobnie jak u nas w kraju rozpoczyna się Niedzielą Palmową, jednak tutaj podobieństwa się kończą. Ciekawym zwyczajem panującym w Szwecji są przebrane za czarownice dzieci, które chodząc po domach życząc wszystkim „Wesołych świąt:, za co są obdarowywane różnymi smakołykami. Cała tradycja wywodzi się z dawnych czasów, gdy wierzono, że w Wielki Czwartek czarownice zlatywały się na miotłach, aby spotkać się z diabłem. Pewnie i stąd w czasie Wielkanocy strzela się petardami i pali ognie w zachodniej części kraju. Podczas świąt Szwedzi najchętniej zajadają się głównie potrawami z jaj i ryb, a charakterystycznym elementem Wielkiego Piątku jest spożywanie łososia.

Anglia

Oryginalną tradycją panującą w Anglii jest wyścig jajek zwany „Egg Rolling” – wygrywa ten, kogo jajko najszybciej dotrze do mety z nietkniętą skorupką. Natomiast w Wielki Piątek królowa rozdaje pieniądze, które są wyrabiane specjalnie na tą okazję. Symbolem świąt jest tam zając, co nawiązuje do tradycji polowania na zające, które rozpoczynano właśnie w czasie Wielkanocy.

Niemcy

Nasi Zachodni sąsiedzi co prawda nie znają „lanego poniedziałku”, ani zwyczaju święcenia pokarmów co nie oznacza, że nie dzieje się tam nic ciekawego. Głównym symbolem świąt Wielkanocnych jest zając, który zostawia pisanki. W szukanie jajek jak i czekoladowych zajączków angażuje się każdy, bez względu na wiek. Ważną rolę odgrywają również świąteczne drzewka, którymi dekoruje się cały dom.

Australia

Tradycja, która bardzo mnie urzekła i ponadto jest bardzo popularne to spożywanie wspólnego wielkanocnego śniadania w gronie ubogich. Takie spotkania organizowane są najczęściej w kościołach. W poniedziałkowy poranek zamiast polewać się wodą dzieci, podobnie jak w Niemczech, zbierają jajka w ogrodzie.

Włochy

Wielu Włochów podczas Wielkanocy wyjeżdża na święta postępując zgodnie z panującym tam przysłowiem „Boże narodzenie spędzaj z rodziną, Wielkanoc – z kim chcesz”. Zwyczaje świąteczne w tym kraju są bardzo zróżnicowane, zaczynając na ogromnym pokazie fajerwerków strzelających z rydwanu ciągniętego przez białe woły, po przez obmywanie dwunastu parafianom stóp podczas czwartkowej mszy, kończąc na masowych piknikach organizowany w poniedziałek. Nie ma tutaj tradycji lania się wodą w poniedziałki, ale za to ważnym elementem obiadu jest baranina bądź jagnięcina.

Hiszpania

Wielkanoc jest najważniejszym i najbardziej uroczystym świętem zapewne dlatego, że ponad 80% mieszkańców Hiszpanii stanowią katolicy. W okresie świątecznym organizuje się mnóstwo procesji podczas których niesie się ogromne platformy z scenami religijnymi oraz figurami Chrystusa lub Matki Bożej. Ważnym elementem procesji są dzieci z palmami oraz ludzie przebrani za rycerzy, żołnierzy i pokutników. Ciekawym wyjątkiem jest Almaden de la Plata, gdzie w Niedzielę Wielkanocną na ulicach ustawiane są szmaciane i słomiane figurki znanych osób, które po chwili są niszczone przez mieszkańców.

Meksyk

Semana Santa, czyli nasz Święty Tydzień rozpoczyna się także od Niedzieli Palmowej – poświęcone gałązki zostają spalone i tym popiołem posypuje się głowy. Wielki Piątek to bardzo często czas odgrywanych scen męki i ukrzyżowania Jezusa. Meksykanie nie mają zwyczaju malowania i święcenia jaj, ale za to w niedziele podczas świętowania do późnej nocy odbywają się pokazy sztucznych ogni.

 

Viktoria SKRZYPIEC