Gdy tylko jesteśmy osłabieni, zmęczeni, senni, to mamy ochotę na pobudzenie. Wtedy najczęściej myślimy o kawie! Przecież kawa nas ożywi, ma w swoim składzie kofeinę, która ma działanie pobudzające. To prawda, kawa działa właśnie w ten sposób, a dodatkowo polepsza nastrój, redukuje stres, poprawia naszą koncentrację i możemy skupić się na wielu rzeczach, a dzięki temu, że „stawia nas nogi” również mamy więcej energii i zwiększa się nasza wydolność fizyczna.

Chciałabym Wam przedstawić w dzisiejszym wpisie same pozytywne działania kawy, różne ciekawostki na jej temat, może akurat dowiecie się czegoś czego jeszcze o niej nie wiecie!

 • Picie kawy sprawia, że poprawia się nasza pamięć krótkotrwała i zdolności poznawcze, dzięki temu dłużej zachowujemy sprawność logicznego myślenia i rozumowania. Regularne spożywanie kawy ma wpływ również na pamięć długotrwała, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby demencyjne.
 • Kawa podnosi ciśnienie tętnicze krwi, dlatego wypijamy ją, gdy jesteśmy senni. Dużo ludzi przygotowuje ją codziennie rano, aby mieć właśnie więcej energii. Możemy pod tym względem być spokojni, ponieważ kawa owszem podnosi ciśnienie, ale nie udowodniono żadnego związku z powstawaniem nadciśnienia tętniczego.
 • Prawdą jest to, że kawa wypłukuje wapń z organizmu, ale nie musimy obawiać się wystąpienia osteoporozy, ponieważ ilość tego makroelementu, która jest usuwana z kawą z organizmu jest naprawdę niewielka. Nawet wypijanie dużej ilości kawy nie spowoduje u nas ryzyka zachorowania.
 • Dość często spotykanym pytaniem na forach u kobiet w ciąży/ po porodzie jest to, czy można wypijać w tym okresie kawę, czy nie zaszkodzi to dzieciątku. Okazuje się, że nie ma dowodów na to, aby miała ona negatywny wpływ na rozwój dziecka, więc nie jest przeciwwskazaniem dla kobiet w ciąży oraz matek karmiących, należy jednak pamiętać, aby zachować umiar w ilości kaw wypijanych dziennie.
 • Przy negatywnych skutkach picia kawy często opisuje się to, że uszkadza ona szkliwo zębów co stanowczo je osłabia i powoduje powstawanie bólu podczas picia lub jedzenia. Natomiast mało mówi się o tym, że kawa ogranicza powstawanie próchnicy zębów. Jeśli chcemy zapobiegać powstawaniu przebarwieniom to można pić kawę przez słomkę.
 • Być może tego nie wiedzieliście, ale kawa jest używana jako środek pomocniczy w zatruciu alkoholem, atropiną, ale również w stanach niedociśnienia, wyczerpania fizycznego oraz umysłowego.
 • Kawa, którą przygotujemy sobie do wypicia, która nie zawiera żadnych dodatków – śmietanki, substancji słodzących, pozwoli nam na spalenie zbędnego tłuszczu. Kofeina często jest dodawana do różnych preparatów odchudzających, dlatego właśnie, że zwiększa naszą przemianę materii.
 • Kofeina nasila działanie leków przeciwbólowych, ale udowodniono, że wypijanie mocnej kawy również ma działanie przeciwbólowe, jest ona skuteczna u osób, które regularnie ćwiczą, i które miewają bóle mięśni.
 • Nie wiadomo, który ze składników kawy ma tak korzystny wpływ na długość życia, ale picie kawy zmniejsza ryzyko wcześniejszej śmierci. Dużą zasługę zapewne mają w tym antyoksydanty, które są składnikami kawy i zapobiegają powstawaniu chorób.
 • Prawdą jest to, że kawa uszczęśliwia, ponieważ po jej wypiciu wzrasta poziom serotoniny i dopaminy w związku z czym poprawia się nasz nastrój. Smakosze kaw mają zatem mniejszą szansę na zachorowanie na depresję.
 • Kawa poprawia krążenie krwi, a więc pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne, serce, zmniejszając ryzyko powstawania chorób układu krążenia.
 • Kawa zawiera bardzo dużą ilość składników, ale zawiera również związki polifenolowe, które odpowiadają za smak i aromat kawy. Posiadają one również właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
 • W kawie znajduję się bardzo duża ilość przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki, pozwalając nam dłużej cieszyć się młodością i zdrowiem, ponieważ chronią przed uszkodzeniami i stanami zapalnymi, które powodują powstawanie wolnych rodników odpowiadających za procesy starzenia w ludzkim organizmie.
 • Kawa jest wykorzystywana nie tylko w przemyśle spożywczym. Wykorzystano kawę również do produkcji kosmetyków, podczas stosowania jej na skórę i włosy, znacząco poprawia się ich kondycja. Kofeina wygładza skórę, w pewnym stopniu redukuje cellulit oraz stymuluje porost włosów. Można zarówno kupić kosmetyki, które w swoim składzie mają kofeinę, albo samemu robić domowe kosmetyki z udziałem kawy.

Adriana PŁUCIENNIK