Tak naprawdę może krótkotrwałe uczucie nudy nie jest takie złe – uczy nas kreatywności, zmusza do szukania jakichś zadań, a czasem pozwala po prostu się odprężyć, poleżeć na słońcu czy popatrzeć w sufit. Wiem jednak, że nuda i bezczynność potrafią zepsuć humor, zmniejszyć naszą produktywność i chęć robienia czegokolwiek, a przede wszystkim wprowadzić nas w stan stagnacji.

Co więc zrobić, gdy dopada nas poczucie nudy, któremu nie potrafimy zapobiec? Oto cała lista pomysłów, być może chociaż jeden z nich będzie dla Was inspiracją i wyrwie Was z nieprzyjemnego uczucia beznadziejnego marnowania czasu.

1. Wysprzątaj mieszkanie – zajrzyj tam, gdzie zwykle nie masz czasu posprzątać, czyli górne szafki w kuchni, zapomniana szafka z ubraniami, pudełko z wrzucanymi drobiazgami, zakurzone cuda pod łóżkiem, szafka z konfiturami (być może odnajdziesz ostatni słoik malin, które idealnie sprawdzą się do deseru lub herbatki!). Skorzystaj z chwili wolnego czasu i odśwież pościel, firanki, wyprasuj stertę prania, wypierz poduszki i maskotki, które tylko się kurzą.

2. Zrób coś co wiąże się z aktywnością, więc jednocześnie pobudzi Twój mózg do myślenia, pozwoli poprawić aktywność, dotlenić się, a być może odnaleźć w sobie nową pasję – idź na rower (a jeśli nie masz – wypożycz, pożycz od znajomego albo od sąsiada w zamian za blachę ciasta), idź na łyżwy, zapisz się na kurs tańca, poćwicz z ulubioną trenerką z YouTube, idź na spacer do lasu, wyrusz z aparatem na miasto i nadaj zwykłym miejscom nowe znaczenie, porozciągaj się i poznaj lepiej swoje ciało, wsiądź w autobus i pojedź w tą część miasta, która jest dla Ciebie nieznana.

3. Spotkaj się z ludźmi! Nic tak nie poprawia humoru, nie dodaje energii i nie pobudza do życia jak spotkania ze znajomymi! Odwiedź Babcię, u której dawno nie byłeś, a jeśli mieszka bardzo daleko to wyślij jej paczkę z ulubionymi herbatami i ciasteczkami, zrób niespodziankę przyjaciółce, zaproś koleżankę do kina, albo przygotuj babski wieczór z pysznościami i pięknymi filmami. Możesz także wybrać się z kimś na rolki, poleżeć nad jeziorem, zwiedzić jedno z pięknych polskich miast, czy wsi, które są naprawdę urokliwe. Z bliskimi nawet pogaduchy na ławce w parku mogą być cudowną przygodą!

4. W wolnej chwili przygotuj listę rzeczy do zrobienia, gdy właśnie nastąpi taki dzień nudy i braku pomysłu, co można zrobić. Nie mam pojęcia co Ty mógłbyś wpisać na swoją listę, ale ja na swojej między innymi mam napisanie paru artykułów na zapas, przeczytanie książki czy artykułów, które dodawałam do zakładek, obejrzenie filmików na YouTube, których nie miałam czasu obejrzeć, uaktualnić playlistę na telefonie, ponieważ co jakiś czas wpadają mi do ucha inne piosenki. I oczywiście mam całą listę filmów i seriali, które koniecznie chcę zobaczyć, więc zawsze ją wyciągam!

5. Zrób zapasy jedzenia! Możesz zrobić pierogi, które zamrozisz albo podzielisz się z przyjaciółką, czy Babcią, krokiety, domowe ogórki albo konfitury, zdrowe przekąski, owsiane ciasteczka. Możesz też przygotować domowe sosy pomidorowe, ketchup ze świeżych pomidorów i przeciery z sezonowych warzyw – wykorzystaj niskie ceny, świeże produkty i spakuj je w słoiki! W słoikach możesz też zagotować zupy, które w sytuacji, gdy czasu będziesz mieć mało po prostu otworzysz i podgrzejesz!

6. Zadbaj o siebie – zrób sobie piękne paznokcie, zrób maseczkę na twarz, która wymaga leżenia dłuższy okres plackiem, maskę na włosy z naturalnych składników (ta z jajkiem bije wszystkie na głowę!), długą kąpiel w płatkach owsianych, idź na masaż pleców, posłuchaj ulubionej muzyki albo leż na balkonie i patrz w niebo. I wyłącz telefon, masz być sama ze sobą!

7. Naucz się czegoś. Zacznij się uczyć obcego języka, zacznij trenować jogę, wyciągnij z szafy gitarę i razem z filmikami z YouTube zapamiętaj podstawowe chwyty, załóż w końcu bloga albo konto na YouTubie, aby podzielić się swoimi przemyśleniami, poznaj nowe techniki walki ze stresem albo relaksowania się. Wykorzystaj czas produktywnie, zrób coś o czym od dawna myślisz, zrealizuj swoją pasję albo odkryj całkiem nową, nawet jeśli czas ten będzie pełen nerwów, łez i złości, bo to nie będzie takie proste, to jestem pewna, że będziesz z siebie dumny.

8. Zacznij kręcić filmy – sama, z partnerem, przyjaciółką, mamą czy Dziadkiem. Oczywiście mogą być to całkowicie prywatne filmy, które będzie oglądać tylko z rodziną czy przyjaciółmi. Gwarantuję Ci, że będzie to najpiękniejsza pamiątka jaką stworzysz, a nie jest to wcale takie trudne. Codzienne sytuacje, historie z przeszłości, rodzinne opowieści, śmieszne wspomnienia, przemyślenia, czy nawet wspólne zabawy – to wszystko ogląda się później ze łzami w oczach.

9. Dokończ niedokończone sprawy i miej spokojną głowę.

10. ZDRZEMNIJ SIĘ I W KOŃCU WYŚPIJ.

 

Viktoria SKRZYPIEC