5 września 2012 roku w Nowym Yorku odbyła się konferencja Nokii i Microsoftu, na której zaprezentowano dwa nowe smartfony z Windows Phone 8 Nokia Lumia 920 i 820. Czy to przywróci świetność Nokii?

Lumia 920 posiada ekran 4,5 cala w rozdzielczości HD i technologię
PureMotion HD+, gwarantuje ona dobrą widoczność w słońcu i brak efektu rozmycia przy przewijaniu ekranu. Zaś Lumia 820 posiada ekran 4,3 cala w rozdzielczości 480 x 800 pikseli, wykonany w technologii OLED. Odróżnia je także pojemność baterii, Lumia 920 – 2000 mAh , Lumia 820 1650 mAh. Ekran będzie można obsługiwać w rękawiczkach czy też nawet za pomocą kluczy.  Jest to dobre rozwiązanie w czasie zimy 🙂

Lumia 820 (żółta), 920 (czerwona)

W obu smartfonach Fińskiego producenta zastosowano dwurdzeniowy, ale nie najwydajniejszy procesor Qualcomm Snapdragon S4 taktowany jedynie 1,5ghz na każdy z rdzeni i 1GB ram. Nowe smartfony bez wydajnego procesora? O co tutaj chodzi?

Bardzo ciekawą opcją w nowych smartfonach Nokii jest bezprzewodowe ładowanie poprzez poduszkę “Fatboy” lub “Chi Wireless”, ale także przesyłanie plików muzycznych bezprzewodowo. Bardzo dobre posunięcie ze strony Nokii.

W obu smartfonach zastosowano bardzo dobre aparaty, w przypadku Lumi 920 aparat z matrycą 8,7 MP z optyczną stabilizacją obrazu Nokia PureView umożliwiający nagrywanie wideo z jakością Full HD 1080p przy 30 klatkach/s, co daję bardzo dobrą jakość i szybkość nagrań. W Lumi 820 znajdziemy aparat z matrycą 8 MP z funkcją automatycznego ustawiania ostrości i podwójną lampą błyskową LED.

Małe porównanie aparatu Lumi 920 z konkurencją
Nokia dokłada do pakietu nawigacyjnego nową aplikacje “City Lens “, dzięki której będziemy wiedzieli jakie lokale są wokół nas przy pomocy kamery. Ale niestety, na razie nie będzie ta aplikacja dostępna  w Polsce.

Na wielu portalach można przeczytać o rozczarowaniu, ale czy można o nim mówić? Na rynku jest pełno smartfonów podobnych do iPhon’a , a Nokia serią Lumia daje powiew świeżości. Trzymam kciuki i już nie mogę się do czekać kiedy będę mógł 920-stke wziąć do rąk.

A wy kupicie któryś z tych telefonów? Jeśli tak ,to jaki kolor wybierzecie?

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

Daniel Brzeziński i Michał Gajda