SilesiaYoung

Poradniki

Jak kupować buty

Znajdziesz tu złote rady jak dobrać idealnie obuwie,tak byśmy byli w pełni usatysfakcjonowani.Po przeczytaniu tego artykułu zrobienie zakupów w obuwniczym staną się czystą przyjemnością.


Jak kupować buty?

Otarte pięty, pęcherze i ból. Nasi pradziadowie nie przeżywali takich katuszy, na jakie jesteśmy teraz narażeni, chodząc w nowo kupionych butach. Zalety wygodnego obuwia doceniano już w starożytności. Egipcjanie, Grecy i Rzymianie najlepiej czuli się w sandałach. W średniowieczu furorę robiły, dobrze dopasowane do stopy, tzw. źrebaki ze skóry lub filcu. Wandalowie i Hunowie używali miękkich trzewików z cholewami. Dopiero fabryczna produkcja i moda nie zawsze zgodna z anatomią stopy, a i zdrowym rozsądkiem dały powody do narzekań niezadowolonym klientom. Ich ilość rośnie proporcjonalnie do mnogości modeli. Wzrasta też liczba cierpiących na schorzenia stóp.

Właściwy rozmiar

Jak twierdzą ortopedzi, najważniejszy jest rozmiar buta, przy czym pięta powinna w nim być trzymana, a nie ściskana. Dobrze jest, jeśli między końcami palców a noskiem zostaje trochę miejsca (około pół numeru), a szerokość czubka odpowiada kształtowi stopy.

Badania dowiodły, że większość kobiet kupuje buty za małe, by noga wyglądała w nich na mniejszą i węższą. Wówczas, aby uniknąć bólu, stawia się stopy na ich zewnętrznej krawędzi lub chodzi się na piętach. Skutek? zniekształcenia stóp w wyniku zapadania łuku podeszwowego i płaskostopie.

Kwadratowe zakończenie

Około dwóch trzecich problemów związanych ze stopami spowodowanych jest przez źle dobrane buty damskie,męskie. Kłopoty zdrowotne nie kończą się jednak na stopach. Urazy stóp mogą spowodować ból i urazy innych części ciała, np. pleców, szyi, kolan i bioder, a także ogólny dyskomfort i zmęczenie.

Połowy problemów unikniemy, gdy cała stopa opierać się będzie nie tylko na palcach, ale i na pięcie, i połowie łuku podłużnego, stąd konieczna jest dobrze wyprofilowana podeszwa buta. Istotne jest też, byśmy przed zakupem sprecyzowali, do czego mają nam one służyć.

Buty codzienne powinno mieć zaokrąglony ku górze czubek i piętę. Dobrze jest też, kiedy buty mają tzw. cięte, czyli kwadratowe noski, dające palcom dużo swobody. W butach do szybkiego chodzenia i biegania najważniejszą rolę odgrywa podeszwa. Ma ona amortyzować wstrząsy przenoszone na stopy. Zwracajmy też uwagę, czy podeszwa, krawędzie cholewki, pięta i języczki butów są wyściełane materiałem syntetycznym lub skórą (tylko nie gąbką!).

Popołudniowe zakupy

Najlepiej kupować buty po południu. O tej porze stopy są już lekko spuchnięte, a przez to bardziej wymagające. Trzeba też pamiętać i o tym, że około 60 procent ludzi charakteryzuje się niewielkimi różnicami w długości prawej i lewej stopy. Żeby dobrać odpowiedni rozmiar, przymierzajmy więc oba buty męskie. Decydując się na nowe obuwie, powinniśmy też dokładnie przyjrzeć się temu już wysłużonemu, np. w jakich miejscach jest poprzecierane. Może uda się kupić takie, które ma wzmocnienia albo usztywnienia właśnie w tych miejscach.

Warto również zainwestować we wkładki. Dzięki nim kostka nie będzie narażona na otarcia, a stopa oparta na dobrze wykrojonej wkładce, wykonanej z odpowiedniego tworzywa, będzie oddychać. Do wkładek trzeba jednak przyzwyczaić nogę. Na początku zaleca się stosowanie ich przez około 3 godziny w ciągu dnia, a każdego kolejnego o godzinę dłużej. W nowym tysiącleciu będzie to chyba jedyny sposób, by poczuć namiastkę popularnego przed wiekami szycia butów na miarę. I jeszcze jedna rada: nie żałuj pieniędzy na dobre buty. Zemsta stóp bywa okrutna i czekać cię mogą długie lata walki z halluksami, modzelami czy równie bolesnymi odciskami.

1 komentarz

  1. Maniamar 26, 2012 at 13:50Reply

    Fajny artykuł, myslę, że więcej takich przydatnych tekstów by się przydało bo np. ja zawsze myślałam, że trzeba kupić buty np. o pół numeru za małe, bo się rozciągną, rozchodzą, a tu proszę – o pół numeru za duże trzeba kupić. Pozdrawiam

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Ich styl
Popularne