Jeśli wierzyć statystykom to ponad 85% kobiet na całym świecie nosi nieodpowiednio dobrany biustonosz, gdzie przeważnie obwód jest zbyt szeroki, a miseczki za małe. Czytając historie braffiterek (kobiet profesjonalnie zajmujących się doborem biustonosza) bardzo często przewija się podobna sytuacja – kobieta przychodzi po stanik w rozmiarze 85B i nieśmiale prosi o C, a wychodz z 75F! Przerażające jest to, że wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy z tego jak ważną częścią garderoby jest biustonosz – podnosi piersi, odciążą kregosłup, amortyzuje wstrząsy, umożliwia prawdłową postawę jak i swobobny ruch, zapewnia komfort oraz wygodę.

Bardzo dużo kobiet nosi zbyt luźne staniki, ponieważ wychodzą z przekonania, że będzie wygodniej, nie będzie uciskać i to zdrowsze. Lekarze alarmują, gdyż okazało się, że zbyt luźny obwód powoduje, że cięzar piersi jest nierównomiernie rozmieszczony co uszkadza część piersiowo-krzyżową i może doprowadzić nawet do zatoru czy wylewu. Warto też wspomnieć, że wbijające się w skórę i uciskające zbyt cienkie ramiączka powodują ściskanie mięśnia trapezowego – powoduje to bóle głowy, ramion oraz skurcze szyi. Wiele razy spotkałam się z informacją, że uciskająca mieseczkę jak i fiszbiny mogą przyczynić się do powstania guzków, a nawet raka, jednak na dzień dzisiejszy nie ma żadnych konkretnych informacji, ponieważ naukowcy prowadzą badania.

Kluczową rolę pełni obwód stanika, ponieważ to nie ramiączka, a właśnie obwód potrzymuje nasze piersi. Można przymierzać w sklepie staniki z różnymi obwodami i metodą prób i błędów wybrać własny rozmiar, jednak jest prostrzy sposób – weź miarkę krawiecką, ułóż ją poziomo bezpośrednio pod piersiami, wypuść powietrze i zaciśnij miarkę na tyle mocno, by nie odczuwać bólu. Wynik należy zaokrąglić do niższej wartości (gdy wyjdzie nam 84 to bierzemy pod uwagę 80), choć bardzo często okazuje się, że obwód stanka w rzeczywistości jest jeszcze mniejszy, związane jest to z rozciągliwym materiałem z którego wykonany jest biustonosz.

Ważne jest aby nigdy nie kupować stanika na oko, ponieważ rozmiar rozmiarowi nie jest równy, a piersi w każdym fasonie wyglądają całkiem inaczej. Musimy zapiąć się na najbliższą haftkę (te dalsze przydadzą się, gdy po czasie użytkowania stanik delikatnie się rozciągnie), wyregulować ramiączkach, ułożyć piers i spojrzeć w lustor, by przekonać się czy piersi wyglądają dobrze. Ważne jest również to jak czujemy się w staniku i czy możemy wykonywać wszystkie ruchy bez żadnych przeszkód oraz wykonaj parę energicznych ruchów (podskocz, pobiegnij w miejscu, zegnij się), by zobaczyć czy piersi wciąż są na swoim miejscu.

Kobiety, które nie zostały przeszkolone i nie mają dostatecznej wiedzy będą miały problem, by w stu procentach ocenić, czy stanik jest prawidłowo dobrany, dlatego warto wiedzieć, jakie warunki powinien spełniać dobrze dobrany stanik:
– tył stanika powinien być poziomy
– zapięcie nie powinno przesuwać się w trakcie noszenia, poniewż gdy tak się dzieje to obwód jest za szeroki
– piersi ładnie się unoszą
– piersi całkowicie mieszczą się w miseczkach (po bokach nie powinny tworzyć się fałdki, linia biustu powinna być gładka i nic nie powinno „wypływać” górą)
– ramiączka nie wbijają się w ramiona
– fiszbiny nie nachodzą na piersi, a leżą na klatce piersiowej
– w miseczkach nie ma widocznego luzu i są one dopasowe do piersi
– obwód nie powoduje bólu ani otarć

Pamiętaj, że zmieniając rozmiar obwodu zawsze dopasuj rozmiar miseczki – wielkości te są ze sobą powiązane. Biorąc większy obwód, zmniejsz miseczkę i odwrotnie – wybierając obwód węższy, miseczkę powiększ. Jest to bardzo istotne, ponieważ wiele z nas nie wie, że zmniejszający się obwód towrzyszy jednocześnie zmniejszającej się miseczce, nawet jeśli wciąż przypisana jest jej ta sama literka miseczki.

Na stronach internetowych poświęconych braffitingowi znajdziemy dokładne instrukcje z filmikami instruktażowymi jak odpowiednio się zmieszyć oraz jak ubrać stanik. Bardzo przydatną aplikacją jest kalkulator (klik), który po wpisaniu obwodów wylicza naszą prawdziwą miseczkę – warto to sprawdzić.

Dobrze dobrany stanik to nie tylko pięknie wyglądający biust, niesamowita wygoda, bezpieczeństwo naszych piersi, ale i wielkie odciążenie kręgosłupa, więc naprawdę warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego biustonosza.

Viktoria Skrzypiec