Herbata z pokrzyw nazywana jest nie bez powodu naturalnym antybiotykiem, ponieważ ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie ma właściwości pobudzających, więc można ją pić bez ograniczeń, niezależnie od pory dnia, co w porównaniu z czarną herbatą jak i kawą jest cennym plusem. Jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów, a dawniej gotowano z niej nawet zupę czy dodawało na wsi do pokarmu dla zwierząt, aby nie chorowały i jak najdłużej dawały mleko czy jaja. Wielkimi krokami zbliża się czas, gdy wszyscy dookołą będą kichać, smarkać, kaszleć, a na palcach jednej ręki będzie można policzyć osoby, które nie będą zmęczone ani osłabione.

Obecnie praktycznie jedyną formą w jakiej przyjmujemy pokrzywę jest ziołowy napar. Jakie działanie ma taka herbata?
Moczopędne – tak samo jak inne zioła zwiększa pozbywanie się mocznika z naszego organizmu, przeczyszcza nasze drogi moczowe, upsrawnia filtrację nerek, a także usuwa toksyny z naszego organizmu. Szczególnie wskazana dla osób, które mają chore nerki, dne moczanową oraz kamicę nerkową.
Upiększające – dzięki dużej zawartości witaminy K, E, C i B1 oraz takich minerałó jak krzem, wapń, potas, jod, fosfor poprawia kondycję włosów i paznokci nie tylko je wzmacniając, ale i nadając blask.
Zwiększa odporność
Oszyszczające – warto ją pić podczas odchudzania (ułatwia przemiane materii), a także podczas problemów z trzustką, wątrobą i żółądkiem. Wielu lekarzy poleca ją przy uciążliwych biegunkach i nieżytach żołądka jak i jelit, także warto zastąpić standardową herbatę miętową na prawdziwy napar z pokrzyw.
Odkażające

Choć smak herbaty z pokrzyw nie każdemu przypada do gustu (niektórzy proponują łączyć ją z cytryną bądź herbatą miętową) to poza wymienionymi zaletami poprawia krążenie krwi w naszym organizmie, pomaga zlikwidować stres, wpływa na rozwój krwinek czerwonych zapobiegając anemii oraz poprawia wygląd naszej skóry (pomaga przy łupieżu jak i łojotoku). Pić ją powinny także osoby mające problem z zatrzymywaniem wody w organizmie. Objawia się on obrzękami, opuchlizną i problemami z utrzymaniem prawidłowej wagi. Regularne picie herbatki z pokrzywy pomaga szybko pozbyć się nadmiaru wody, dzięki czemu szybko można poczuć się lżej i szczuplej. Częste picie pokrzywowej herbatki podobno jest w stanie powstrzymać rozrost komórek nowotworowych i choć na razie jest to tylko teoria wymagająca gruntowanych badań to i tak warto sięgnąć po tą herbatkę.

Viktoria Skrzypiec