Oczekiwanie na dni wolne od nauki szkolnej należy na pewno do ulubionego zajęcia uczniów – każdy odlicza tygodnie, a potem dni. Czas wolny jest to przede wszystkim czasem, w ciągu którego możemy naładować nasze baterie na następny okres nauki. Nie oszukujmy się, wszyscy czekamy na chwilę wytchnienia, spokoju, odpoczynku czy małego szaleństwa, bo choć nauka jest bardzo ważna to jednak człowiek samą nauką i pracą nie jest w stanie żyć. Zmęczenie, znużenie i przepracowanie daje się we znaki również uczniom, którzy nierzadko dzień w dzień borykają się z trudami szkolnej rzeczywistości.

Ferie w województwie dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim właśnie dobiegają końca, uczniowie z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego mają jeszcze tydzień zimowego odpoczynku. Na swój odpoczynek najdłużej muszą poczekać mieszkańcy lubuskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz świętokrzyskiego, ponieważ „białe szaleństwo” zacznie się u niech za nieco ponad dwa tygodnie. Ale wiecie co jest najważniejsze? Od dzisiaj lubelskie, łódzkie, pomorskie, podkarpackie i przede wszystkim ŚLĄSKIE zaczyna swój zasłużony dwutygodniowy urlop!

Dużo ludzi cieszy się na myśl o braku szkoły, ale też bardzo wielu z nas nie wie w jaki sposób spędzić te czternaście dni – jak maksymalnie je wykorzystać i nie zmarnować czasu? Zacznij od zaopatrzenia się w kalendarz, ponieważ organizowany wypoczynek daje dwa razy więcej przyjemności, a w twoim terminarzu aktualnie znajduje się aż 14 pustych stron, które aż czekają na zapełnienie ich na wszelakie sposoby. Mając przygotowany kalendarz, możesz zastanawiać się nad wyborem zajęć. Czasu masz bardzo dużo, więc musisz wykorzystać go bardzo dobrze – banalnym wyjściem byłoby spędzenie go w domu przed komputerem, dlatego przedstawiam Ci moje propozycje na organizację ferii zimowych.

Podróż
Niekoniecznie w celu naukowym, choć i to nie jest głupi pomysł. Myślę jednak bardziej nad relaksacyjnym wyjazdem, by pooddychać innym powietrzem, zobaczyć nowe miejsca, uśmiechnąć się do nieznajomych twarzy, poznać nowych ludzi. Wybierz je jadąc palcem po mapie lub po prostu pojedź tam, gdzie od dawna chciałeś jechać, a nie miałeś ku temu sposobności. Moją propozycją jest jednodniowa wycieczka do Krakowa albo Cieszyna. Oba miasta zachwycają wyglądem, a w połączeniu ze śniegiem tworzą niezapomniane widoki, a przede wszystkim są na tyle blisko, że przejazd autobusem nie będzie kosztował fortuny.

Zdrowie
“Nie pozwól, aby ferie były twoją wymówką! To doskonały czas na zrobienie czegoś pożytecznego!” – słowa pochodzą z jednego z blogów motywacyjnych, które zdarza mi się czytać. Nawiązując do nich – właśnie, nie pozwól! W naszym mieście działa wiele placówek sportowych z szeroką gamą ofert. Siłownie, baseny, kursy tańca, fitness, a nawet nowoczesne kompleksy boisk szkolnych, czy siłownie na świeżym powietrzu. Miejsc do poprawy kondycji i zadbania o swoje zdrowie nie brakuje, a przede wszystkim czasu również.

Hobby
Robisz zdjęcia, tańczysz, rysujesz, lub grasz na instrumencie? Może hobbystycznie oglądasz filmy lub piszesz opowiadania? Dużo czasu wolnego jest idealnym momentem do rozwinięcia twojego zainteresowania i oddaniu się temu na co niestety często brakuje siły i miejsca w szkolnym grafiku. Jeśli ostatnio nieco zaniedbałeś swoje umiejętności, to czas je odbudować. Umów się na sesję zdjęciową, naucz się nowej piosenki, znajdź nuty do utworu, bądź wybierz filmowy repertuar na ferie – warto nadrabiać zaległości.

Nauka języka obcego
Bardzo prawdopodobne, że jesteś pasjonatem nauki języków. Ferie to dobry czas na nauczenie czegoś nowego – absolutnie nie chodzi mi o naukę gramatyki czy słówek. Zrób to w niecodzienny sposób, osobiście polecam znalezienie ”internetowego przyjaciela”, który powinien być cudzoziemcem. Podszkolisz język, poznasz obcą kulturę, wyrobisz sobie pewne umiejętności, a może zdobędziesz fajnego kolegę.

Przyjaciele
W okresie szkolnym nie mamy zbyt dużo czasu na wyjścia ze znajomymi, godzinne przesiadywanie u kumpla, granie w gry, spacerowanie późnymi wieczorami, szwendanie się po galerii, czy pójście wspólnie na coś dobrego. Przekłada się to na relacje z nimi oraz na gorsze samopoczucie, dlatego nie siedź w domu, tylko spotkajcie się. Spędźcie miło czas, pozwól sobie na chwilę wytchnienia, a nie ma na to lepszego sposobu niż przyjacielskie spotkania.

Pomoc
Jeśli sprawia ci przyjemność, gdy niesiesz pomoc drugiemu człowiekowi (bądź zwierzakowi) jest tylko jedno rozwiązanie – zostań wolontariuszem! Domy dziecka chętnie przyjmą wolontariuszy, którzy będą pomagać dzieciom w nauce czy bawić się z nimi, schroniska dla zwierząt również potrzebują pomocy przy wyprowadzaniu psów, myciu boksów, zbiórkach żywności, czy choćby spędzaniu czasu z psiakiem, który potrzebuje bliskości.

Szczególnie ważne jest , abyś postawił sobie cele i nie siedział bezczynnie w domu, bo po dwóch tygodniach okaże się, że jesteś bardziej zmęczony niż wypoczęty i tak naprawdę nic nie zrobiłeś. Mam nadzieję, że jakoś pomogłem wam w zorganizowaniu swoich ferii, a teraz życzę wam świetnej zabawy i maksymalnego wykorzystania wolnego czasu!

Michał Ozga