Uznana marka sceny death metalowej The Black Dahlia Murder na dwóch koncertach w Polsce! Zespół wystąpi już 12 lipca w warszawskiej Hydrozagadce i 13 lipca we wrocławskim Liverpoolu. Będzie to trasa promująca nadchodzące wydawnictwo zespołu „Abysmal”, którego premiera zapowiadana jest na 18 września nakładem wytwórni Metal Blade Records.

Podczas koncertu supportować będą polskie zespoły – Drown My Day z Krakowa i Soundfear z Kalisza.

Trevor Strnad (wokalista) komentuje najnowsze wydawnictwo tak – „Nowy album, „Abysmal” jest wierny formule Black Dahli Murder. Ta płyta ma dłuższe, bardziej dynamiczne i dopracowane utwory. Zespół udał się w ciemniejsze, szybsze i bardziej melancholijne miejsce niż kiedykolwiek w swojej działalności. Jest to album naładowany emocjonalnie na taką skalę, której nie osiągnęliśmy na poprzednich płytach. Jeśli nie możesz wyczuć wiadomości rozpaczy w piosence jaką jest „Receipt” lub utwór tytułowy „Abysmal”, jesteś osobą nieczułą. Maniacy przyspieszeń mogą również podziękować za wkład w album naszemu przyjacielowi-perkusiście Alanowi Cassidy, bo nowy materiał zbliża nas niepostrzeżenie do maniakalnej prędkości, której nigdy nie było w katalogu muzycznym TBDM„Dostaję dużo inspiracji od naszego ciągłego sukcesu jako zespołu. Istnieje ogromna presja, by dostarczać ciągłe nowości do naszych fanów. Chcę ich zaskakiwać za każdym razem kiedy wracamy i tak samo ma być z naszym nowym materiałem, aby utrzymać ich podekscytowanie naszą muzyką. Miałem długi, intymny romans z death metalem i lubię dzielić się moją dalszą ekscytacją przez to wydanie. Ja nadal mam obsesję makabry i ciemniejszej strony życia i niezmiernie się cieszę, tworząc ciemne liryczne treści, które sprawią, że słuchacz zareaguje w jakiś sposób na nie. Lubię tę granicę między fantastycznymi elementami a horrorem prawdziwego życia, ponieważ istnieje stałe okrucieństwo wokół nas, w ludzkich doświadczeniach.”

The Black Dahlia Murder to pochodzący z Waterford zespół grający melodic death metal. Nazwa grupy pochodzi od głośnego w latach 40. XX w. zabójstwa Elizabeth Short (znanej jako Czarna Dalia). Zespół składa się z wokalisty Trevora Strnada, gitarzystów Briana Eschbacha i Ryana Knighta oraz perkusisty Alana Cassidy i basisty Maxa Lavelle. Spośród sześciu albumów studyjnych wydanych do tej pory, ostatnie pięć z nich znajduje się na liście US Billboard 200, a po ich ostatnim albumie „Everblack” (wydanym przez wytwórnię Metal Blade) debiutującym na 32 pozycji w rankingu, okrzyknięto ich jako jeden z najbardziej popularnych zespołów grających ekstremalny metal w USA. The Black Dahlia Murder została przypisana do grupy zespołów wykonujących gatunek znany jako melodic death metal. Muzycy zespołu wykorzystuj melodyjne dźwięki death metalu, ale również czerpią sporo z brutal death metalu, jak na przykład duża prędkość gry, blasty i growle, które są nieodzowne w ich muzyce. Chociaż wpływ metalcore’u był widoczny podczas początku ich kariery, to został szybko porzucony już w drugim studyjnym albumie „Miasma”. Wpływ na ich muzykę mają takie grupy jak Carcass, At the Gates, Darkane, Dissection, Darkthrone, Morbid Angel, The Haunted, In Flames, Dimension Zero, Iron Maiden, Judas Priest, Metallica, Pantera i Megadeth. Wokalista Trevor Strnad przytaczał wiele razy w wywiadach, że bardzo mocno wzoruje się na technice wokalnej zespołu Carcass. Jednak w wywiadzie dla Magazynu Uranium, Strnad stwierdził również – „Niektóre zespoły, które się szufladkuje jako metalcore są rzeczywiście dobre, jak Between the Buried and Me i The Red Chord. Metal to muzyka przy której dorastałem, a potem dowiedziałem się o muzyce punk i hardcore. Jednak wiele naszych etycznych zachowań, sposób w jaki myślimy jako kapela, jest bardziej punkowy… Lubię to, że hardcore ma poczucie wspólnoty bez tej rywalizacji, którą można zobaczyć w metalu.”

Viktoria Skrzypiec