Bardzo lubię taką, moim zdaniem, piękną sentencję, która mówi o tym, że tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia. I nie, nie chodzi o to, aby stać się męczennikiem, który nie ma w sobie ani cząsteczki egoizmu i jest nieszczęśliwy z powodu uszczęśliwiania każdego dookoła. Nie. Bądźmy dobrzy dla siebie i bliskich, pomagajmy tym, którzy tego potrzebują i dbajmy o tych, którzy są dla Was ważni.

 

1. Uśmiechnij się spotkanej w sklepie czy na ulicy obcej osobie.

2. Częściej komplementuj Babcię za pyszne ciasto, Dziadka za najpyszniejszą herbatę jaką w życiu piłaś, Mamę za nową fryzurę, chłopaka za piękny zapach perfum, a przyjaciółkę za to, że jej śmiech poprawia Ci humor. Dziękuj ludziom za to, że po prostu są obok i ciesz się ich obecnością.

3. Stwórz dla bliskich małe albumy, w których umieścisz wspólne zdjęcia, opisane najfajniejsze historie i przygody, które przeżyliście wspólnie, możesz dodać również parę słów od siebie, prosto z serca.

4. Jeśli Twoja przyjaciółka, siostra czy ciotka mają małe dziecko to zaproponuj, że na parę godzin w sobotę zostaniesz z nim, aby mogły mieć czas tylko dla siebie, skoczyć na basen, z mężem na kolację, do kina albo poleniuchować w spokoju.

5. Jeśli zaczną rosnąć dzikie kwiaty to pozrywaj je i bez okazji wręcz Babci, a dla Mamy upiecz ciasto. To są naprawdę małe gesty, które niesamowicie cieszą.

6. Przejrzyj swoją szafę – oddaj trochę ubrań bezdomnym, znajdź potrzebujące rodziny w okolicy, zawieź do Domu Dziecka, a koce i kołdry podaruj schroniskom. Dla zwierząt w schronisku również możesz zorganizować wśród znajomych zbiórkę karmy czy suchego pokarmu.

7. Pamiętaj, że coś co dla Ciebie nie jest znaczące, to dla biedniejszego od Ciebie może być to towar na wagę złota. Dowiedz się (od szkolnych pedagogów, ze stron internetowych, fundacji, parafii kościelnej), gdzie najbliżej Ciebie jest rodzina potrzebująca pomocy i raz w miesiącu zanieś im małą paczkę – makarony, ryż, domowy wypiek, słodkości, owoce dla dzieci, ubrania, których już nie potrzebujesz, a są w dobrym stanie.

8. Miej ze sobą dodatkową kanapkę do pracy lub szkoły i w drodze, gdy spotkasz bezdomnego – wręcz mu ją. Dla Ciebie to parędziesiąt groszy różnicy i minuta więcej poświęconego czasu, a dla niego to być może jedyny posiłek w ciągu dnia.

9. Przeczytane książki oddaj do Domu Dziecka, Miejskiej Biblioteki albo wystaw na grupach na facebooku, bądź portalach sprzedażowych z informacją, że oddasz za darmo.

10. Gdy idziesz w tym samym kierunku co starsza pani obciążana paroma reklamówkami pod ciężarem, których uginają się jej kolana – pomóż jej.

11. Zrób babeczki lub domowe owsiane ciasteczka i poczęstuj nimi tych, którzy są Ci bliscy, bądź po prostu z którymi przebywasz w pracy lub szkole. Gwarantuję, że każdy się ucieszy.

12. Jeśli lubisz zwierzęta, a nie możesz mieć swojego w domu to podejmij się wolontariatu w schronisku – czeka tam całe mnóstwo piesków, które oddałyby wiele za spacer czy czuły gest.

13. Bądź miły – używaj słowa „proszę”, „dziękuję”, przytrzymuj drzwi, przepuść kogoś w kolejce jeśli ma tylko dwa produkty, pomagaj coś zrobić, podnieś, gdy komuś coś spadnie, używaj spokojnego tonu. Bycie miłym dla innych wraca ze zdwojoną siłą, a ponadto niesamowicie umila nawet szare dni.

14. Jeśli chcesz u kogoś, nawet nieznajomego, wywołać uśmiech na twarzy to możesz zapłacić na autostradzie za auto za Tobą, osobie w kawiarni za kawę, czy ciasto, porozmawiać z samotną starszą Panią w autobusie czy pomóc uspokoić niesforne dziecko kobiety, która ewidentnie nie potrafi tego zrobić.

15. Gdy zjesz gdzieś najpyszniejsze pierogi w swoim życiu, zobaczysz piękną wystawę zdjęć, przeczytasz znakomity wiersz koleżanki, spróbujesz czekolady na gorąco, która smakuje jak prawdziwa czekolada, a nie rozpuszczony w wodzie proszek – powiedz to. Niech ta informacja dotrze do autora, aby wiedział, że ktoś docenia jego pracę, że to co robi ma sens i naprawdę jest dobre.

16. Wysyłaj znajomym pocztówki z podróży, wysyłaj kartki na różne okazji – święta, urodziny, imieniny, a nawet i bez okazji. Każdy z nas lubi dostawać kartki i listy!

17. Poświęć trochę swojego czasu i zrób dziecku, czy ukochanemu, kanapki do pracy, przygotuj rano kawę, jeśli masz więcej czasu i pyszne śniadanie. Wracając do domu z pracy i mijając piekarnię kup pachnącego pączka albo świeże bułki.

18. Przekaż 1% podatku na wybraną organizację pozarządową, fundację lub osobę potrzebującą pomocy.

19. Razem ze znajomymi zorganizujcie przyszłą „szlachetną paczkę”, organizujcie koncerty, z których dochód zostanie przeznaczony na jakiś szczytny cel, wspierajcie wybrane organizacje, schroniska, fundacje, zatrudnijcie się jako wolontariusze albo zróbcie tematyczny dzień dla dzieci z Domu Dziecka!

20. Jeśli masz koszulkę, sukienkę, czy kolczyki, których od dawna nie nosisz, a Twoja koleżanka bardzo chętnie by je przygarnęła – podaruj je w zamian za ładny uśmiech.

21. Gdy zbliżają się urodziny Twojej Mamy, Babci, Cioci, chłopaka czy przyjaciółki, a nie zamierzają ich obchodzić to zrób im przyjęcie niespodziankę! Nawet jeśli zaprosisz najbliższych, pięknie przystroisz pokój i zrobisz ciacho to uśmiech i niezapomniane wspomnienia gwarantowane. Nie zapomnij o pamiątkowym zdjęciu!

22. Podczas spędzenia paru dni z Dziadkami czy rodzicami kręć krótkie filmiki, które potem zmontujesz w jeden i nazwiesz „Piękny tydzień z cudownymi dziadkami” – będzie to dla niech super pamiątka i na pewno się wzruszą.

23. Wspieraj tych co zaczynają – nowe kanały na YouTube, blogi, niszowe marki, nowe sklepy z robótkami ręcznymi, prywatne firmy, które robią coś oryginalnego, początkującego malarza, czy piosenkarkę – chwal, udostępniaj, pisz o nich. Dla Ciebie to sekunda roboty, a pomyśl, że dzięki temu nie tylko okażesz im wsparcie, ale pomożesz dotrzeć do większej liczby odbiorców.

24. Twoja koleżanka nie była na zajęciach? Wyślij jej notatki. Nie chodzi na wykłady, bo dojeżdża z daleka? Wyślij jej to co udało Ci się zanotować. Nie zdała egzaminu lub sprawdzianu? Wyślij materiały, z których się uczyłaś, przepytaj ją, wspieraj i trzymaj za nią kciuki.

25. Karm ptaki w parku, sprzątaj po sobie pokój hotelowy i ubrudzony stolik w restauracji, proponuj zrobienie grupowego zdjęcia turystom, którzy nieudolnie próbują zrobić je sami, dokarmiaj zimą ptaki i rób karmniki, jak widzisz błąkającego się psa zrób mu zdjęcie i wyślij chociażby na stronę schroniska, a najlepiej zadzwoń po straż miejską. Media społecznościowe mają wielką moc i za ich pośrednictwem możemy oddać zgubione klucze, obrączki, torebki, zwierzęta i naprawdę komuś pomóc.

26. Zostawiaj ludziom miłe karteczki – wsadź do woreczka z kanapką na drugie śniadanie, zostaw na lodówce czy na drzwiach, życz ukochanemu „miłego dnia” zostawiając ulubionego rogalika z karteczką na blacie w kuchni, wrzuć ulubionego batonika do kiszeni i sprawiaj radość. Tak po prostu.

27. Dzięki szukaniu informacji do tego artykułu natknęłam się na stronę www.egaga.pl, gdzie znalazłam informację – „Klikanie to pomaganie. Za każdą odsłonę obrazka, kliknięcie wybranej akcji charytatywnej, zamieszczonych np. na stronach: poomoc.pl, siepomaga.pl czy wszyscyklikamy.pl sponsorzy przekazują określoną kwotę zwykle 10 gr na wybraną organizację pożytku publicznego. Można więc, nie wydając pieniędzy, nie wychodząc z domu finansować dożywianie dzieci w szkołach w ramach akcji PAJACYK, wspierać potrzebujących bezdomnych i ubogich z fundacji „Bliźniemu swemu”, wspierać podopiecznych akcji Okruszek, lub „Wyklikać Żywność” i wziąć udział w zakupie żywności dla najuboższych.” Nie wiedziałam, choć to wstyd, ale już wiem i przekazuję dalej!

28. Spędzaj czas z bliskimi – rodziną, znajomym, przyjaciółmi. Spotykajcie się, próbujcie ciast w pobliskich kawiarniach, odkrywajcie uroki lasu, zacznijcie razem uprawiać jakiś sport albo wybierzcie się na wycieczkę rowerową. Organizujcie sobie tematyczne wieczory, gdzie nie tylko będziecie oglądać filmy, ale i jeść przyrządzane przysmaki, grajcie w gry planszowe i cieszcie się swoją obecnością. Dla wielu osób możliwość spędzenia z kimś czasu jest naprawdę wyjątkowa, a nasi bliscy zasługują na same wyjątkowe prezenty.

 

Viktoria SKRZYPIEC