Przełom wiosny i lata to zdecydowanie najgorętszy okres na rynku wynajmu mieszkań. Największe oblężenie przeżywają miasta akademickie, gdzie mieszkania często „zaklepywane” są z miesięcznymi wyprzedzeniami. Z racji ograniczonego budżetu każdy chce znaleźć najlepszą ofertę i nie przepłacać za niskie standardy. Studenci w mieszkaniowym wyścigu szczurów często zapominają o istotnych kwestiach, takich jak umowa, które mogą ochronić ich interesy i finanse.

Szukając mieszkania, warto zastanowić się na początku nad tym, czy chcemy mieszkać sami, czy z innymi współlokatorami komentuje Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji w Gumtree.pl. Średnia cena miesięcznego wynajmu kawalerki w Warszawie sięga 1700 zł. To spory koszt dla jednego studenta, dlatego warto rozważyć opcję wspólnego wynajmu pokoju, najlepiej w wieloosobowym mieszkaniu. Wówczas miesięczna opłata wyniesie do 500-700 zł na osobę.

Najdrożej w Warszawie, najtaniej w Toruniu

Według Porównywarki Cen Nieruchomości Gumtree.pl, na przełomie lata i jesieni najdroższe mieszkania są w Warszawie i Wrocławiu, gdzie średni miesięczny koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania to odpowiednio 2587 i 2046 zł. Nieco taniej jest w Krakowie i Katowicach, gdzie dwójka studentów wynajmując mieszkanie z dwoma „jedynkami” zapłaci miesięcznie 1863 zł i 1585 zł. Najtaniej wynajem wyniesie nas w Toruniu, Białymstoku i Kielcach – tam miesięczne ceny wyniosą nieco ponad 1000 zł za dwupokojowy apartament. W Szczecinie, Lublinie, Rzeszowie, Poznaniu i Gdańsku wynajem porównywalnego lokum wynosi średnio 1300 zł za miesiąc.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Na początek przejrzyjmy dokładnie ogłoszenie: czy jasno określone są koszty wynajmu, wyposażenie, liczba pokoi i współlokatorów, stan mieszkania. Już w ogłoszeniu powinniśmy mieć podane informacje o okolicy, a także o dostępności komunikacji miejskiej, garażu lub parkingu, piwnicy czy miejsca na rower. Jeśli takich informacji brakuje – sprawdźmy szczegóły telefonicznie lub mailowo. Umawiając się na spotkanie, zwróćmy uwagę na stan instalacji elektrycznej i wodociągowej, dopytajmy o problemy z pleśnią, insektami lub o niedziałające sprzęty. Jeśli mamy zwierzaka – zapytajmy właściciela o zgodę na jego zamieszkanie w mieszkaniu, a jeśli palimy – upewnijmy się, czy to również nikomu nie będzie przeszkadzać.

Umowa kluczem do udanego wynajmu

Gdy już znajdziemy wymarzone mieszkanie, kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z właścicielem. Powinny się w niej znaleźć następujące informacje:
– podstawowe dane obu stron
– wysokość i termin czynszu oraz kaucji
– rodzaj i forma płatności rachunków.

Warto wspomnieć w umowie również o warunkach remontu czy ewentualnych kosztach napraw urządzeń. Zabezpieczeniem dla obu stron będzie też protokół zdawczo-odbiorczy, w którym będą opisane wszystkie znajdujące się w mieszkaniu meble, stan sprzętu oraz ewentualne usterki.

Gdy uda nam się podpisać umowę i będziemy odbierać klucze, ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać, jest sprawdzenie z właścicielem stanu mieszkania, a także udokumentowanie fotograficzne wszystkich pomieszczeń i sprzętów. Pozwoli nam to uniknąć w przyszłości niepotrzebnych sporów i ze spokojem rozkoszować się nowym miejscem zamieszkania.

Informacja nadesłana