„Pij wodę z cytryną”, „Woda z cytryną jest zdrowa”, „Odchudzasz się i chcesz być zdrowy? Pij wodę z cytryną!” – to słyszał chyba każdy z nas, ale czy każdy wie ile jest prawdy w tych słowach? Jakie znaczenie ma ta prosta mikstura dla naszego zdrowia?

Najzdrowszą opcją dla naszego organizmu jest regularne picie wody z cytryną w ciągu dnia zamiast słodzonych soków, ogromnych ilości herbat czy kawy, ale z samego rana na pusty żołądek warto wlać do szklanki ciepłą wodę, dodać sok z połowy cytryny i łyżkę miodu. Orzeźwia, dodaje sił i energii do tego, aby z uśmiechem wkroczyć w kolejny dzień.

W takie mroźne dni jakie od dłuższego czasu nam doskwierają jest to naprawdę GENIALNY sposób na poranne rozgrzanie się. I słowo – z domu wyjdziecie z o wiele lepszym nastawieniem, a nawet wielkie mrozy wydadzą się nieco cieplejsze.

Parę faktów o wodzie z cytryną i miodem

 

1) Zapobiega zaparciom i pobudza układ trawienny do pracy, więc jeśli masz problemy z porannym załatwieniem się w toalecie to zdrowa mikstura nie tylko ułatwi Ci jego rozwiązanie, ale i wyreguluje pracę całego układu.

2) Cytryna ma duże ilości witaminy C, a więc pozytywnie wpływa na nasz układ immunologiczny zwiększając nasza odporność i pomagając nam walczyć z infekcjami. Ponadto cytryna i miód sprawiają, że woda zatrzymuje się w naszym organizmie na dłużej, a co za tym idzie – nawilża i zapobiega odwodnieniu.

3) Napój z cytryną i miodem, tak jak wspomniałam, przyśpiesza układu pokarmowego, więc zwiększa tempo przemiany materii, oczyszcza organizm z toksyn i ułatwia pozbycie się zbędnych kilogramów. Jest również przyjacielem podczas diety z tego powodu, że pomaga walczyć z uczuciem głodu i zapomnieć o ochocie na coś naprawdę niezdrowego.

4) Oczyszczając organizm i usuwając z niego zagrażające nam substancje bardzo często łagodzi nieprzyjemne dolegliwości

5) Cytryna jest znana ze swoich właściwości rozjaśniających, istnieją nawet przepisy na domowe toniki, które rozświetlają cerę, usuwają przebarwienia i nadają skórze blask. Codzienne picie wody z cytryną odżywi naszą cerę, dodaje jej młodzieńczego wyglądu i przede wszystkim zapewni zdrowie.

6) Zakwaszenie organizmu (chociażby z powodu jedzenia zbyt dużej ilości mięsa i serów) jest przyczyną zmęczenia, osłabienia, bólu głowy i apatii, a cytryna dzięki swoim właściwością jest naszym naturalnym odkwaszaczem. Ponadto, dzięki temu zapobiega powstaniu wrzodów żołądka, które są bardzo uciążliwe, trudne w leczeniu i które mogą nieść poważne konsekwencje.

7) Cytryna tuż obok żurawiny, czosnku czy buraków jest polecana osobom, które cierpią na nadciśnienie, ponieważ znacznie obniża jego wartość.

8) Ciepła woda z cytryną i miodem poprawia nastrój, odpręża i motywuje do pracy

9) Jeśli cierpisz na dolegliwości związane z układem moczowym to codzienne picie wody z cytryną sprawdzi się idealnie – działa moczopędnie, oszczycza cały organizm, a więc i drogi moczowe. Jeśli dodamy miodu to dodatkowo zabijemy bakterie odpowiedzialne za przykre dolegliwości

Warto jednak pamiętać, że sok z cytryny osłabia szkliwo, dlatego po wypiciu napoju należy przepłukać usta wodą lub odczekać (około pół godziny aby mechanicznie nie uszkodzić szkliwa jeszcze bardziej) i umyć zęby. Mam nadzieję, że choć jedna z osób, które to przeczyta postanowi w tak prosty sposób zadbać o swoje zdrowie i wdroży w życie rytuał picia wody z cytryną, a nawet z dodatkiem miodu!

Viktoria SKRZYPIEC