Przeczytaj mi to, a ja do ciebie wrócę.”

Miłość której nie da rady zniszczyć żadne niepowodzenie, choroba, ani nawet śmierć. Uczucie zapisane na kartach starego pamiętnika i wyryte w sercu dwojga dojrzałych kochanków. Historia budząca wspomnienia i ukazująca, że prawdziwa miłość to ta, którą można przeżywać wciąż na nowo.

„Pamiętnik” to pierwsza powieść Nicholasa Sparksa, która pojawiła się w Polskich księgarniach. Zapoczątkowała ona popularność dzieł tego pisarza w Polsce. Już od 1997 roku można było ją dostać. Największą popularność zyskała jednak po ekranizacji, która pojawiła się w kinach w 2004 roku. Od tego czasu książki Sparksa nie tracą na wartości, a każda nowa powieść staje się fenomenem.

Jesteś odpowiedzią na każdą modlitwę, jaką zanosiłem. Jesteś pieśnią, marzeniem i szeptem. Sam nie pojmuję, jakim cudem tyle czasu bez ciebie wytrzymałem.”

To wzruszająca opowieść o prawdziwym uczuciu i odnajdywaniu siebie w drugiej osobie wciąż na nowo. Dowód na to, że prawdziwa miłość nigdy nie umiera, a wspomnienia to największy dar jaki można posiadać – są najcenniejsze i nikt nie jest w stanie ich odebrać.

W starym wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson – ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat…

Kontynuacją jest książka zatytułowana „Ślub” – historia dzieci Allie i Noach’a.

Głównym bohaterem jest Wilson mąż córki Noaha. To kolejna opowieść o sile miłości, która choć z czasem delikatnie osłabia się jest nierozrywana i z pomocą przetrwa wszystko. W dzisiejszych czasach ludzie żyją w pośpiechu zapominając o tym co najważniejsze – o najbliższych. Jedno załamanie staje się podstawą do zmiany życia.

Z poważnego człowieka bohater ma zmienić się w romantyka. Czy uda mu się tego dokonać?

Wilson Lewis, wzięty, dobrze prosperujący prawnik, ma siebie za przykładnego męża i ojca. Nie może zrozumieć, dlaczego stosunki z dziećmi i żoną układają mu się coraz gorzej. Otrzeźwienie przychodzi w momencie, gdy zapomina o dwudziestej dziewiątej rocznicy ślubu. Postanawia się zmienić, biorąc przykład ze swego teścia, Noaha Calhouna, którego szczęśliwy związek miłosny z Nellie trwał pięćdziesiąt lat. Wilson jest pewien swojej miłości do Jane i wie, że musi ją odzyskać. Nie tylko nie zapomni o kolejnej rocznicy małżeństwa – mało tego, postara się, by było to naprawdę wyjątkowe wydarzenie. Tymczasem córka oznajmia, że w dniu, w którym przypada rocznica ślubu rodziców, sama chce wziąć ślub…

„Pamiętnik” i „Ślub” to opowieści o dwóch różnych miłościach, których nie zdoła nic rozłączyć. Każda miłość jest inna, ale najważniejsze w niej jest czułość, która staje się podstawą związków i szczęścia. Brak rutyny i wspomnienia budują najlepsze w życiu chwile.

Wszystkie powieści Sparksa wzruszają i dają do myślenia. Nie sama oklepana miłość jest tu najważniejsza, a bohaterowie – ich przywary, wady i metamorfozy. Autor czaruje swoich czytelników niebanalnymi rozwiązaniami, nieoczekiwanymi zwrotami akcji i samymi historiami. To opowieści, które czyta się z lekkością i przyjemnością. Czasem potrafią one nawet doprowadzić odbiorcę do łez.

Agata Krypczyk