Wakacje rozpoczęły się jakiś czas temu, a okres wyjazdów trwa w najlepsze. Coraz częściej decydujemy się na podróżowanie ze swoim pupilem, ponieważ jest to czasem jedyna możliwość, by choć na chwilę wyrwać się ze swojego domu. Pamiętajmy, że nie taki diabeł straszny jak go malują, a wakacje z psem mogą być udane, czego przykładem są niektóre bloggerki opisujące swoje wojaże!

Podróż z psiakiem wcale nie musi być udręką, wystarczy pamiętać o paru sprawach i przestrzegać pewnych zasad.

 1. Psa trzeba nauczyć zostawania samemu PRZED wybraniem się z nim na wakacje. Może się zdarzyć, że będziemy chcieli pójść na zakupy, na koncert czy na basen, więc w miejsca, gdzie pies nie jest mile widziany. Pies, który potrafi zostać sam w pokoju hotelowym nie będzie sprawiał problemów. Warto zostawić mu ulubioną zabawkę, kocyk, smakołyka, czy bardzo ostatnio popularne zabawki, które „wypychamy” jedzeniem, aby pies mógł się odprężyć wylizując smakołyk.
 2. Jeśli pies od małego był przyzwyczajony do jazdy samochodem to prawdopodobne jest, że całą wyprawę spokojnie prześpi, a jeśli jest to jego pierwsza taka podróż to najlepiej, by ktoś był obok pupila ponieważ może być trochę zdezorientowany i zestresowany przez co i niespokojny.
 3. Na postojach nie puszczajmy psa bez smyczy, ponieważ przestraszony może uciec, a i ten najbardziej posłuszny może być tak podekscytowany podróżą, że pobiegnie przed siebie. Pamiętajmy jednak, że przy długich podróżach postoje są niezbędne – aby pies mógł rozprostować łapki, powąchać nowe miejsce, załatwić swoje potrzeby czy napić się wody.
 4. Do transportu psa możemy kupić klatkę, ale na tyle dużą, by zapewniła mu swobodne ruchy i możliwość zmiany pozycji. Jeśli jednak wolimy aby pies siedział na siedzeniu czy na ziemi – rozłóżmy mu jego kocyk i w przypadku niespokojnego zachowania zapnijmy smycz, aby nie stworzył zagrożenia dla kierowcy, przez swój chociażby radosny skok do przodu
 5. Nie należy przewozić psa w bagażniku ponieważ może się przegrzać i udusić
 6. Musimy pamiętać, że pies się nie poci, ponieważ nie ma gruczołów potowych (nie licząc opuszków łap) dlatego o wiele trudniej  jest się mu ochłodzić. Dlatego tak ważne jest pilnowanie, by w samochodzie nie było za gorąco, a gdy musimy zostawić psa na chwilkę w samochodzie zostawmy mu miskę z wodą, samochód postawmy w cieniu i zostawmy uchylone okno. Nie wolno zostawiać psa samego na dłużej w samochodzie, ponieważ w bardzo krótkim czasie możemy doprowadzić do jego śmierci! Ponadto, gdy widzimy gdzieś uwięzionego w ten sposób psa do którego przez dłuższy czas nikt nie przychodzi – zróbmy zdjęcie rejestracji, samochodu i psa, a potem nie bójmy się wybić szyby. Uratujemy dzięki temu być może jego życie.
 7. Podróżując pociągiem również możemy zabrać ze sobą psa, pamiętajmy jednak o tym, że musi być ona na smyczy, w kagańcu, mieć wykupiony bilet i żaden z pasażerów nie może mieć nic przeciwko, a pies nie może zajmować miejsca przeznaczonego do siedzenia
 8. Zabierając psa za granicę musimy zadbać o to, by był zaszczepiony na wściekliznę oraz wyrobić dla niego paszport. W Polsce wyrobienie paszportu kosztuje 100 złotych, a nadanie numeru identyfikacyjnego (poprzez tatuaż lub wszczepienie chipa) kosztuje w granicach 80-100złotych.
  9. Należy wybrać odpowiednie miejsce, gdzie nie tylko zwierzęta są tolerowane, ale i gdzie będziecie w stanie odpocząć z psem. Zatłoczone plaże czy wielkie miasta nie do końca są miejscem w którym pies będzie w stanie długo wytrzymać, gdzie nie będzie stwarzał problemów i gdzie wy nie będziecie zestresowani całą sytuacją. . Pamiętajcie jednak, że wiele plaży ma zakazy wprowadzania psów, więc szukajcie takiego miejsce, gdzie można wejść z czworonogiem. A może by tym razem wybrać się do gospodarstwa agroturystycznego? Albo wynająć drewniany domek w górach?
  10. Być może podstawa, ale wielu może o tym zapomnieć – w podróż jednorazówki w przypadku psiej choroby lokomocyjnej, a na postojach i podczas wakacji woreczki jednorazowe na psie odchody. Warto też zabrać karmę psa, chyba, że mamy pewność, że na miejscu będziemy w stanie ją kupić, ponieważ nigdy nie wiemy jak pies i jego żołądek zareagują na nową mieszankę
  11. Ważna jest adresówka, ponieważ przypadku zaginięcia zwierzęcia, możliwe będzie odnalezienie jego opiekuna, a na wakacjach o wiele łatwiej o takie przykre przypadki
  12. Warto zaopatrzyć się w preparat przeciwko komarom i kleszczom

 

Pamiętajcie, że pies w podróży nie zdaje sobie sprawy z tego, tak jak właściciele, że jedzie właśnie na cudowne wakacje, a przerażony nie wie co go czeka. Umilmy czas w podróży czworonogom i nie denerwujmy się na nich za ich strach, ponieważ jest to całkowicie naturalny odruch.

Viktoria SKRZYPIEC