„Jesteś LEKIEM na całe zło
i nadzieją na przyszły rok.
Jesteś gwiazdą w ciemności,
mistrzem świata w radości..”

Dnia 24 maja w Kinie Centrum odbył się Dzień Dawcy Szpiku w którego organizację włączyła się nie tylko fundacja DKMS, ale i Miejski Ośrodek Kultury, służby medyczne z gronem pielęgniarek na czele, wolontariusze oraz członkowie Jastrzębskiej Grupy Ratownictwa. Rąk do pracy było sporo, ale czy frekwencja dopisała? Oczywiście kłaniam się nisko każdej z tych 229 osób, które przyszły, poświęciły swój czas i zechciały przyczynić się do uratowania komuś życia i myślę, że mogą być z siebie naprawdę dumni. 229 szans na podatowanie komuś najcenniejszego daru – ŻYCIA.

IMG_7443 IMG_7441 IMG_7450IMG_7447 IMG_7446 IMG_7442

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza – nowotwór krwi, czyli białaczka. Taki dzień Dawcy Szpiku daje szansę na uratowanie życia osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi. Jest to duże i odpowiedzialne przedsięwzięcie, ale daje ono nadzieję, radość i pokazuje, że niewiele trzeba, aby pomóc innym. Jastrzębski Dzień Dawcy Szpiku zorganizowany był przede wszystkim dla Marzeny Erm, aby pomóc znaleźć jej genetycznego bliźniaka, który jest dla Marzeny jedyną szansą na powrót do zdrowia. Szansą na życie.

Marzena wzrusza i porusza, Marzena powoduje, że ludzie chcą się jednoczyć i zrobić wszystko co w ich mocy po to, by jej pomóc. W jednym z wywiadów powiedziała – „Rak wiele mnie nauczył. Na przykład tego, że nie jestem nieśmiertelna. To wbrew pozorom była bardzo cenna lekcja. Dla dwudziestoparolatki uświadomienie sobie tego, że ma się datę ważności jest nie małym szokiem. Każdy z nas ma inną datę ważności, tylko, że żadne kody kreskowe nam jej nie zdradzą. Jak powiedział Randy Pausch: „Czas to wszystko, co masz. I możesz się pewnego dnia dowiedzieć, że masz go mniej, niż sądzisz.” Chyba bardziej dobitnie tego nie mogłam poczuć, niż kiedy usłyszałam diagnozę „rak”.”

Co prawda tego dnia Jastrzębska Grupa Ratownictwa robiła co tylko mogła, by zarazić mieszkańców miasta swoim zapałem i entuzjazmem – rozdawane były ulotki, czerwone balony, a Kino Centrum wypełniło się atmosferą przepełnioną dobrocią i bezwarunkową miłością do ludzi, ale mam nadzieję, że nie tylko tego dnia będziemy pamiętać o tym, że są ludzie, którzy potrzebują naszej pomocy.

18b3535420a272ab87fc1fe26447c9ee,641,0,0,0
Jeśli nie mogłeś pojawić się na Dniu Dawcy Szpiku to nic straconego – możesz w każdej chwili dołączyć do grona osób, którym nieobojętne jest życie innych. Rejestracji w bazie potencjalnych Dawców komórek macierzystych można dokonać poprzez internet wypełniając formularz rejestracyjny na stronie Fundacji DKMS.

Viktoria Skrzypiec