Onychofagia. Brzmi nieznajomo, tajemniczo, a może trochę przerażająco? To nic innego jest obgryzanie paznokci.

Nawyk, który polega na stałym obgryzaniu paznokci podczas stresu, głodu, nudy, a czasem nawet i nieświadomie podczas wykonywania rutynowych czynności. Statystyki mówią, że ponad 30% dzieci notorycznie obgrygza paznokcie i aż 45% nastolatków. Ponadto, często zdarza się, że nawyk z wielu młodzieńczego przenoszony jest również na życie dorosłe.

Przyczyny są różne, zaczynając od zaburzeń osobowości, nie radzeniu sobie z problemami, wyładowywaniu napięć w takich sposób, brakiem minerałów czy witamin, idąc przez stres, niekontrolowane emocje, problemy naurologiczne, narkotyki, a kończąc na genetycznym spadku.

Ale tak naprawdę najważniejsze są skutki i to, jak radzić sobie z tym uporczywym nawykiem, ponieważ niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego jak poważny jest to problem.

Onychophagy

Obryzdanie paznokci zmienia wygląd i deformuje paznokieć pozostawiąc płytkę krótką i szeroką, ale to nie wszystko. Paznokcie zaczynają się rozdwajaćCiągłość skóry zostaje naruszona, a co za tym idzie bariera odpornościowa zostaje zniszczona – dużo łatwiej o wszelkiego rodzaju stany zapalne, bakterie, wirusy, drobnostroje, czy zakażenia grzybicze. Skóra wokół paznokci może co jakiś czas krwawić, a czasem nawet najdelikatniejszy dotyk opuszków palców sprawia ból. Problem nie dotyczy tylko paznokci, ale i całego organizmu – wkładając palce do ust nie zawsze są one sterylnie czyste i pozbawione chorobotwórczych zarazków. Osoby, które obgryzają paznokcie dużo częściej chorują na opryszczkę, zapalenia dziąseł i są nosicielami bakterii, które bardzo łatwo można przenieść na drugą osobę, chociażby podczas pocałunku.

Dzieci obryzające paznokcie stanowią jeszcze poważniejszy problem, ponieważ pod paznokciami i na skórze dłoni mogą być bakterie z psiego kału, który znajdziemy w każdej piaskownicy, różnego rodzaju odpryski farb czy toksycznych substancji, które mogą po czasie objawić się poważnymi skutkami. Grupa naukowców z Rosji parę lat temu w swoich badaniach udowodniła, że dzieci, które obgryzają paznokcie mają nieco niższą inteligencję i jest to właśnie związane z potencjalnymi toksycznymi substancjami obecnymi na paznokciach.

Onychofagia może przyczynić się do wad zgryzu, zniekształceń szczęski, ścierania się zębów, stanów zapalnych przyzębia. Zdarzają się również przypadki zapalenia szpiku kostnego, całkowitego zaniku płytki, czy nawet utraty paliczków dalszych! Osoba, która obgryza paznokcie nie czuję się konfortowo ze swoimi dłońmi, stale stara się je ukrywać i nie lubi, gdy ktoś ogląda jej panozkcie, ponieważ najwyczajniej w świecie wstydzi się tego jak wyglądają.

f458dc37000b3d574f79c76c obgryzione-paznokcie-by-mbkeepp

Bardzo często okazuje się, że czas nie jest najlepszym lekarstwem. Jak więc pomóc? Dzieci należy upominać, można kupić specjalne specyfiki o gorzkim smaku, którymi powinno smarować się paznokcie, by zniechęcić dziecko do obgryzania. W wyjątkowych sytuacjach możesz je zachęcić nagrodą mówiąc chociażby „Jak odrosną ci paznokcie to pójdziemy do sklepu i będziesz mogła wybrać sobie jakąś nową zabawkę”. Nagradzajmy sukces dziecka, ponieważ dla nas może to być żadne osiągnięcie, a dla dziecka niemalże jak zdobycie najwyższego szczytu.Pomocne okazuje się zajęcie ust czymś innym – żuciem gumy, suszonych owoców, gryzieniem orzechów czy zajęcie rąk czymkolwiek, aby nie czekały bezczynnie na to, aż włożymy je do ust. Nastolatkom można pokazać zdjęcia obrazujące obgryzaje latami paznokcie, opowiedzieć o skutkach zanaczając, że niektóre są nieodwaracalne. Starsze dziewczyny, a i dorosłym kobietom zaleza się zrobienie tipsów co nie tylko pomoże w oduczeniu nawyku, ale i zlikwiduje poczucie zakłopotania i wstydu. Czasem jednak jedynym wyjściem jest wizyta u specjalisty, najpierw dermatologa, a potem psychologa, który pomoże rozwiązać ten, pozornie błahy, problem.

Źródło zdjęć 1 2 3

Viktoria Skrzypiec