„Soczewki kontaktowe- soczewka umieszczana bezpośrednio na rogówce oka. Służy do korygowania wad wzroku, pełni funkcje opatrunkowe lub kosmetyczne (np. zmiana koloru oczu).

Soczewki kontaktowe mogą być noszone w trybie dziennym, dwutygodniowym, miesięcznym, kwartalnym, jak i w trybie przedłużonym (do 30 dni bez zdejmowania). Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się soczewki jest hydrożel. Od 1999 r. dostępne są także soczewki silikonowo-hydrożelowe o lepszej przepuszczalności tlenu.”

Tyle na ten temat powie nam wikipedia. Istotnie soczewki są niezwykle użytecznym wynalazkiem. Wygodne i nie widoczne dla innych (nie mówię oczywiście o soczewkach kosmetycznych, kolorowych), pozwalają na zachowanie ostrości widzenia nie zależnie od pogody.
Każdy, kto nosi lub nosił okulary, zna ten problem. Zimą okulary parują, uniemożliwiając nam widzenie czegokolwiek. Taką samą sytuację mamy, gdy pada deszcz. Zasnute deszczem szkła nie spełniają swojej roli.

Soczewki nie posiadają tego problemu, jednak potrzeba wprawy, aby aplikacja ich nie trwała długo. Nie można także zaniedbać pielęgnacji soczewek (tygodniowe, miesięczne, kwartalne). Po każdym ściągnięciu, soczewkę trzeba umyć w specjalnym płynie do pielęgnacji soczewek i umieścić w specjalnym opakowaniu wypełnionym płynem do przechowywania soczewek.
Jeśli chcemy nosić soczewki, musimy udać się do okulisty , który zrobi nam odpowiednie badania i stwierdzi czy możemy nosić soczewki. Następnie udajemy się do salonu optycznego gdzie nabędziemy soczewki i dostaniemy krótka lekcję ich aplikacji i użytkowania.

Plusy soczewek:
-wygodne w użyciu
-niewidoczne dla innych
-umożliwiają uprawianie wielu sportów, w których potrzebna jest ostrość widzenia, a okulary mogłyby być niepraktyczne
-szerszy zakres widzenia
– nie parują, gdy zmienia się temperatura otoczenia w którym przebywamy
-niektóre soczewki pozwalają zmienić kolor oczu
-w lato można spokojnie nosić okulary przeciwsłoneczne

Minusy soczewek:
-potrzeba wprawy przy aplikacji
-może wystąpić efekt „suchego oka”
-cena (zamawiane przez Internet wychodzą taniej)
-do pływania w wodzie należy zakupić specjalne soczewki

Karolina Winiarek