Jak wiadomo letnie miesiące sprzyjają spędzaniu wolnego czasu na słońcu, a pogoda lubi rozpieszczać nas „słonecznymi kąpielami”. Podczas leniwego opalania się czy choćby zwyczajnych spacerów powinniśmy pamiętać o tym, że promienie słoneczne nie tylko powodują, że nasza opalenizna staje się piękniejsza, ale także mogą być dla nas niebezpieczne. Każdy z nas, w celu zapobiegania niebezpieczeństwom na jakie naraża nas słońce, powinien przestrzegać paru zasad.

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu:
– Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
– Koniecznie noś nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne pamiętając przy tym, że noszenie ciemnych okularów bez filtra nie dość, że nie pomaga to na dodatek jest szkodliwe dla naszych oczu. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV.
– Unikaj wysiłku na pełnym słońcu
– W godzinach popołudniowych, gdy natężenie słońca jest najsilniejsze staraj się jak najmniej wychodzić z domu, a już na pewno nie przebywać na pełnym słońcu
– Wychodząc z domu staraj się używać kremów z filtrami ochronnymi, przy czym wychodząc z domu z zamiarem opalania się używaj tych kremów koniecznie. Emulsją należy się posmarować 20 minut przed wyjściem na słońce, ponieważ krem musi się dobrze wchłonąć. Ponadto gdy podczas plażowania masz zamiar kąpać się w wodzie, to powtarzaj aplikację kremu co 1,5 godziny.
– Nie zapominaj o spożywaniu dużej ilości wody bądź soków, które nie dość, że nawilżą Twój organizm od środa, ochłodzą go to i będą zapobiegać ewentualnemu odwodnieniu się organizmu

 

Przebywanie na słońcu bez żadnych filtrów ochronnych w momencie, gdy świeci ono najmocniej grozi nie tylko lekko czerwoną skórą, zniszczonymi włosami i skórą, a również poważnym oparzeniem czy udarem słonecznym.

Oparzenie słoneczne
Po dniu spędzonym na słońcu może się okazać, że zamiast pięknej opalenizny masz czerwoną, swędzącą i łuszczącą się skórą. Poparzona słońcem skóra nie tylko wygląda nieatrakcyjnie, ale jest również bardzo bolesna. W razie znacznego bólu lub wystąpienia pęcherzy należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. W celu przyśpieszenia gojenia się skóry można używać kremów bądź maści przeciwzapalnych, które również załagodzą ból. Nie zapominaj o używaniu balsamu nawilżającego. Szukaj takiego, który przeznaczony jest do skóry poparzonej opalaniem lub łuszczącej się. Balsam taki powinien zawierać aloes, który ukoi skórę, złagodzi stan zapalny i spowolni łuszczenia się. Z naturalnych sposobów łagodzenia oparzeń słonecznych można polecić okłady z kefiru lub jogurtu, które błyskawicznie ukoją ból. Możesz również zimne plasterki pomidora przyłożyć do oparzonej skóry trzymając je tak długo, aż zrobią się ciepłe, bądź korzystać z chłodnych kąpieli czy okładów z zimnych ręczników.

Udar słoneczny
Pierwszym objawem udaru słonecznego jest zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, silne pocenie, płytki i szybki oddech, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, mdłości a nawet wymioty. W tym wypadku chory powinien być natychmiast przeniesiony w zacienione, przewiewne miejsce, gdzie należy położyć go w pozycji półleżącej i owinąć ciepło zmoczonymi w zimnej wodzie ręcznikami. Należy również podawać (tylko osobie przytomnej) napoje w celu nawodnienia i ochłodzenia organizmu. Osoba z podejrzeniem udaru słonecznego powinna zostać zbadana przez lekarza.

Zniszczone włosy
Należy pamiętać, że słońce nie tylko przyczynia się do szybszego starzenia się Twojej skóry, ale również negatywnie wpływa na kondycję włosów, które stają się matowe i wysuszone. Co prawda efekt rozjaśnionych kosmyków przez promienie słoneczne może przypaść Ci do gustu to jestem pewna, że z niesfornego siana w które przemienią się Twoje włosy zadowolona już nie będziesz. Jak zatem należy chronić nasze włosy? Nosić kapelusze, czapki, czy chustki bądź popsikać włosy odpowiednią odżywką, która chroni włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Reasumując – pamiętaj, aby nie przesadzać z czasem opalania i koniecznie dobrze się zabezpieczyć przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Nierozważne „kąpiele słoneczne” mogą poważnie zaszkodzić Twojej cerze, powodując bolesne oparzenia uszkadzające nie tylko naskórek, ale i głębsze warstwy skóry nawet w sposób nieodwracalny. Najważniejsze to opalać się z głową, bo przez nierozsądne zachowanie możesz stracić nie tylko urodę, ale i zdrowie.

Viktoria Skrzypiec