Być może dla niektórych z Was „wzywanie pomocy” nijak się ma do udzielania pierwszej pomocy, a nawet jeśli „jakoś się ma” to nie jest to temat wymagający poświęcenia artykułu. Otóż jest to jeden z podstawowych kroków podczas udzielania pomocy i jest na tyle istotny, że powinniśmy o nim mówić więcej. Na wszystkich kursach z pierwszej pomocy nie bez powodu uczą nas tego w jaki sposób prawidłowo wezwać pomocy, ponieważ samo wykręcenie numeru 112 lub 999 to dopiero początek.

Wzywajmy pomoc ZAWSZE. Nawet jeśli nie wiemy co robić, jak pomóc, co może dolegać człowiekowi – gdy widzimy, że coś się dzieje wezwijmy nie tylko kogoś, kto akurat przechodzi obok, ale i fachową pomoc. Kodeks karny, a dokładniej artykuł nr 162 dokładnie mówi –„Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.” Ale przede wszystkim – bądźmy ludźmi i traktujmy innych tak, jak sami chcielibyśmy być potraktowani. Na pewno nikt nie chciałby leżeć na ziemi, być potrąconym przez samochód, z zawałem serca, spadkiem poziomu glikemii, czy po przypadkowym omdleniu i być mijanym przez ludzi, którzy nie mają zamiaru nawet sprawdzić czy żyjesz.

Gdy zadzwoni pod numer alarmowy musimy nie tylko przekazać najważniejsze informacje, ale także odpowiadać na pytania dyspozytora. Jeśli nie wiemy w jaki sposób udzielić pomocy – powiedzmy o tym. Osoba po drugiej stronie słuchawki na pewno nam pomoże. I nie rozłączajmy się pierwsi!

Najważniejsze informacje jakie należy przekazać:
– dokładny adres z nazwą miejscowości (jeśli nie wiemy gdzie dokładnie to się stało, to opisujemy to miejsce, podajmy charakterystyczne punkty)
– co się stało (jeśli widzieliśmy upadek, wypadek, napaść to opisujemy daną sytuację, a jeśli nie, to powiedzmy o to co zobaczyliśmy po zjawieniu się na miejscu)
– ilość osób poszkodowanych (jest to istotne – pozwala wysłać odpowiednią liczbę karetek, określmy też mniej więcej wiek ofiar, być może będzie wymagana karetka neonatologiczna, która bardziej precyzyjnie udzieli pomocy najmniejszym)
– stan poszkodowanego
– nazwisko i telefon

Nie bójmy się – reagujmy, pomagajmy. Nie ma nic piękniejszego niż uratowanie ludzkiego życia albo świadomość, że zapobiegło się tragedii. 

 

Artykuł jest kolejnym tekstem z cyklu „Pierwsza pomoc” – przeczytaj poprzednie teksty, aby dowiedzieć się jak udzielić pomocy w przypadku:
1) Napad padaczki
2) Omdlenie
3) Udar cieplny
4) Zawał serca
5) Hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi)
6) RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa)
7) Zakrztuszenie u niemowlaka
8) Oparzenia 

 

Viktoria SKRZYPIEC