Zaczynamy kolejny wpis na temat pierwszej pomocy, tym razem skupimy się na sytuacjach, w których dochodzi do omdleń – dlaczego tak się dzieje, co robić w takiej sytuacji i jak się zachować? To wszystko w dzisiejszym wpisie!

Czym jest omdlenie? A więc jest to krótkotrwała utrata przytomności, zasłabnięcie, do którego tak naprawdę może dojść z wielu powodów. Jedna z sytuacji – kiedy pogoda jest słoneczna, wtedy jest bardzo gorąco, duszno, zaczyna nam się kręcić w głowie, zaczynamy ziewać, aby dostarczyć więcej tlenu do organizmu. Więcej tlenu, ponieważ omdlenie to chwilowe, kilku sekundowe przerwanie dopływu krwi do mózgu.

Jak wyżej wspomniano, powodów może być wiele. Zaczynając od sytuacji stresowych, kiedy towarzyszy nam bardzo dużo różnych emocji, przede wszystkim strach, widok krwi (często podczas pobierania krwi zdarza się, że ludzie mdleją), podczas dużego wysiłku, kiedy to jesteśmy zmęczeni, zużyliśmy mnóstwo energii na wykonanie jakiejś czynności, a nie dostarczyliśmy dodatkowych porcji energii, gdy nie zjedliśmy któregoś z posiłków i jesteśmy głodni. Omdlenia występują też częściej u osób z niskim ciśnieniem, które może być związane z jakąś chorobą, bądź po prostu kiedy mamy gorszy dzień. Śmiało można również powiązać je z niedociśnieniem ortostatycznym – jest to sytuacja, gdy ciśnienie nagle spada, kiedy zbyt szybko wstaniemy, bądź zmienimy gwałtownie pozycję.

Sytuacji może być naprawdę wiele, osoby, które chorują powinny zwłaszcza być czujne i jeśli tylko mają na to wpływa, to zapobiegać omdleniom. Najczęściej dotyczy to cukrzyków, którzy nie mogą doprowadzić do stanu hipoglikemii (stężenie glukozy w naszej krwi jest zbyt niskie), co może być bardzo niebezpieczne w skutkach, ale o tym już pisaliśmy.

Co może sugerować, że robi nam się słabo, albo ktoś inny zaraz zemdleje? Najbardziej charakterystyczne objawy to przede wszystkim bladość, zawroty głowy, senność, zaburzenia słuchu – uczucie zatkanych uszów, szumy, nadmierne pocenie się, wiotkość mięśni – tzw. nogi z waty, kołatanie serca. Oczywiście u każdego może objawiać się inaczej, nie zawsze występują wszystkie te same objawy jednocześnie. A więc, jeśli dojdzie do takich sytuacji, to należy zwrócić uwagę na zachowanie osoby w trakcie zasłabnięcia, jak długo ono trwa, czy nie występują dodatkowe objawy takie jak drgawki, ślinienie, bezwiedne oddawanie moczu, które mogą świadczyć o innych zaburzeniach dlatego tak ważne jest przekazanie szczegółowych informacji lekarzowi.

Jak pomóc? Należy podjąć działania szybko, aby zorientować się czy osoba, która akurat zasłabła prawidłowo oddycha, czy jest przytomna, czy mamy z nią kontakt. Jeśli występuje prawidłowy oddech to przede wszystkim powinniśmy pozwolić na dopływ świeżego powietrza – rozpiąć guziczki pod szyją w bluzce, rozluźnić krawat. Ma to na celu doprowadzenie do łatwiejszego oddychania i dostarczenia jak największej ilości tlenu. Jedna z osób powinna zostać z nieprzytomnym, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Kiedyś często stosowano metodę z unoszeniem nóg ponad linię serce, jednak teraz jest to działanie niezalecane, ponieważ przyczyna omdlenia może być kardiologiczna, bądź neurologiczna.

Po odzyskaniu przytomności nie należy gwałtownie zmieniać pozycji, nie pozwolić wstawać, należy przez chwilkę poleżeć na ziemi, następnie usiąść i dopiero wtedy powoli wstać. Kontrolujemy jeszcze przez pewien czas czy wszystko jest w porządku, jakie są parametry czynności życiowych i przy najbliższej wizycie u lekarza, należy zgłosić tą sytuację.

Jeśli jednak pacjent nie odzyskuje przytomności przez dłuższy czas, to należy zadzwonić na pogotowie ratunkowe, ponieważ przyczyna może być dużo poważniejsza. Kiedy pogotowie jest w drodze, aby pomóc, naszym zadaniem będzie kontrolowanie przytomności, oddechów i stanu ogólnego pacjenta.

Nie bójmy się pomagać, ponieważ jeśli pomocy potrzebowałby ktoś nam bliski to bylibyśmy naprawdę szczęśliwi, gdyby tą pomoc otrzymał.

 

Adriana PŁUCIENNIK

Nasz cykl artykułów o PIERWSZEJ POMOCY:
1) #Pierwsza pomoc – resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO)
2) #Pierwsza pomoc – hipoglikemia
3) #Pierwsza pomoc – zawał mięśnia sercowego
4) #Pierwsza pomoc – udar cieplny