Hipotermia jest to stan, gdy temperatura głęboka spada poniżej 35 stopni Celsjusza. Jest to potocznie zwany stan wyziębienia, czy wychłodzenia organizmu.

Przyczyn może być wiele, jednak najczęstsza z nich to narażanie organizmu na niską temperaturę. Do grona osób, które najczęściej trafiają do szpitala z powodu hipotermii możemy zaliczyć osoby bezdomne, które zasnęły zimą, a nawet już jesień, pijani ludzie, czy osoby po upadku, które przez dłuższy okres czasu leżą na ziemi oraz osoby po wpadnięciu do wodnego zbiornika.

Przyczyny hipotermii:

  • warunki sprzyjające utracie ciepła na które jest się narażonym dłuższy okres czasu (silny wiatr, niska temperatura, wilgotne ubranie, niedostosowane odzianie do pogody)
  • niewystarczająca produkcja ciepła (unieruchomienie, utrata przytomności, choroby metaboliczne, mała masa mięśniowa – najczęściej dotyczy to dzieci i osób starszych, niedożywienie i wyniszczenie)
  • łatwość w traceniu ciepła (alkohol, oparzenie dużej powierzchni ciała)
  • zaburzenia metaboliczne i neurologiczne, takie jak – niedoczynność nadnerczy, przysadki lub tarczycy, hipoglikemia, urazy rdzenia kręgowego oraz głowy, udar mózgu, nowotwory, zapalenie ośrodkowego układu nerwowego)
  • zatrucie alkoholem, tlenkiem węgla, opioidami, lekami nasennymi

 

Pierwsza pomoc:
1. Najważniejsze to opanować negatywne warunki atmosferyczne (przetransportować w ciepłe miejsce, ochronić przed wiatrem, odkopać ze śniegu) i okryć chorego. Kocem, bluzą, kurtką, a najlepiej specjalistyczną folią (wiele apteczek jest w nią wyposażonych). Jest to metalizowana folia, której działanie polega na ograniczaniu ruchów powietrza oraz parowaniu, co zwiększa izolację termiczną. Najważniejsze jest to, aby srebrna część przylegała do ciała pacjenta, a złota była u góry. Kiedyś usłyszałam, że „słoneczkiem do góry” i zapamiętałam na zawsze. Jeśli na pacjencie jest mokra odzież – należy ją zdjąć.
2.  Powinno się pozostawić pacjenta w pozycji leżącej lub półleżącej i ograniczyć wykonywane przez niego ruchy
3. W przypadku przytomnego i logicznego chorego można podać mu ciepłe płyny. Ciepłe płyny to nie alkohol, który według wielu „ogrzewa organizm”. Alkohol rozszerza naczynia, co powoduje, że utrata ciepła jest znacznie większa.
4. Obserwuj, patrz, czy pacjent oddycha, czy nie zaczyna dziać się coś złego – przy znacznej hipotermii mogą wystąpić zaburzenia świadomości (dlatego nie wolno pozostawić chorego samego), utrata przytomności, a nawet nagłe zatrzymanie krążenia. Tak, hipotermia może doprowadzić do konieczności wykonania RKO – warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, dlatego zachęcam do kliknięcia w link poniżej.

Jako ciekawostkę przedstawię szwajcarską klasyfikację hipotermii:
32-35 stopni – chory przytomny, ale mogą występować drżenia/
28-32 stopni – drżenia ustępują, ale pojawiają się zaburzenia świadomości
24-28 stopni – chory traci przytomności, ale zachowane są czynności życiowe
poniżej 24 stopni – brak czynności życiowych

Pamiętajcie, że COKOLWIEK zrobicie to będzie to na pewno dobry ruch, ponieważ najgorsze co możemy zrobić to pozostawić człowieka bez pomocy. Wezwijmy pomoc i po prostu bądźmy jeśli paraliżuje nas strach i nie potrafimy w żaden sposób wykonać jakiś czynności przy potrzebującym.

 

Artykuł jest kolejnym tekstem z cyklu „Pierwsza pomoc” – przeczytaj poprzednie teksty, aby dowiedzieć się jak udzielić pomocy w przypadku:
1) Napad padaczki
2) Omdlenie
3) Udar cieplny
4) Zawał serca
5) Hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi)
6) RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa)
7) Zakrztuszenie u niemowlaka
8) Oparzenia
9) Wzywanie pomocy – ważne
10) Kac – zapobieganie i leczenie