Hipoglikemia, czyli stan, gdy poziom naszego cukru jest zdecydowanie za niski. Możecie pomyśleć, że cóż to takiego strasznego – za mało cukru, zjem coś niedługo, minie i nic złego się nie wydarzy. Niestety tak to nie wygląda, hipoglikemia jest to stan, który może doprowadzić nawet do śmierci.

Skąd mamy wiedzieć, że ktoś ma mały poziom cukru we krwi, skoro większość z nas nie ma w domu glukometra i zresztą – kto chodzi do pracy, na zakupy czy na spacer ze sprzętem medycznym? I tu sprawę ułatwić mogą objawy, które występują w tym stanie:

– silne uczucie głodu
– osłabienie połączone z nudnościami i mogącymi wystąpić wymiotami
– niepokój, przerażenie, niespokojne zachowanie, strach, splątanie, zaburzenia koncentracji
– zimne poty
– zawroty głowy i ból
– tachykardia, czyli przyśpieszone bicie serca
– drżenie mięśni i bardziej napięte ciało
– rozszerzenie źrenic
– podwójne widzenie
– mogą wystąpić drgawki, zaburzenia krążenia i oddechu

Hipoglikemię rozpoznaje się przy stężeniu glukozy poniżej 70 mg/dl), niezależnie od występowania objawów, które u części osób (zwłaszcza chorujących od wielu lat na cukrzycę) mogą pojawiać się dopiero przy znacznie niższych wartościach glikemii, ale przekroczenie granicy 70mg/dl staje się niebezpieczne.

Jeśli powyższe objawy występują u osoby, która mówi nam, że choruje na cukrzycę to mamy niemalże pewność, że doszło do obniżenia poziomu cukru, które niestety jest dość częste u diabetyków – spowodowane złą diatą, nadmiernym wysiłkiem, podaniem nieodpowiedniej dawki insuliny bądź jej nie korygowaniem u specjalisty.

Bardzo ważne jest podjęcie natychmiastowego działania. Co możemy zrobić? Oto lista zasad, których powinniśmy przestrzegać chcąc pomóc, a nie mając doświadczenia ani medycznego wykształcenia.

1) Nie zostawiaj chorego samego
2) Kontroluj czynności życiowe pacjenta
3) Zapytaj czy jest cukrzykiem bądź czy zjadł dziś posiłek (głód czy nadmierny wysiłek oraz alkohol mogą doprowadzić do hipoglikemi)
4) Chorego należy posadzić, a najlepiej położyć
5) Jeśli jest przytomny podaj mu coś słodkiego do picia – Coca-Cole, Fante, wodę z cukrem bądź glukozę, jeśli mamy ją w domu. Gdy stan pacjenta się poprawi to musisz przypilnować żeby coś zjadł – banan, posiłek, jogurt, bułka, ponieważ są to tak zwane cukry złożone, które będą dostarczać choremu „paliwo” przez dłuższy czas i nie dopuści do szybkiego spadku cukru.
6) Jeśli chory jest nieprzytomny to pozostaje nam ułożenie pacjenta w pozycji bocznej ustalonej, wezwać pogotowie i czekać. Nie zapomnijmy oczywiście i pozostaniu przy chorym i kontrolowaniu czynności życiowych – w przypadku ich zaburzeń należy rozpocząć RKO.

O tym jak wykonać RKO, czyli resuscytacje krążeniowo-oddechową pisaliśmy jakiś czas temu. Jeśli jeszcze tego nie widziałeś to kliknij tutaj  i nadrób zaległości.

Viktoria SKRZYPIEC