Paznokcie są wizytówką każdego człowieka, a ich stan fizyczny zależy od wielu czynników. Jest to rogowa osłona, pokrywająca końce palców u rąk i stóp. Pełni funkcje ochronne przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych. Jestem jednym z wytworów naskórka, a głównym budulcem jest keratyna.

Jestem przekonana, że Ty już niejeden raz zastanawiałaś się, dlaczego Twoje paznokcie nie są lśniące, gładkie i ładne. Oto kilka czynników, które wpływają negatywnie na ich stan:

 •  nieodpowiednia dieta i styl życia,
 •  niska lub wysoka temperatura oraz wysoka wilgoć,
 •  środki chemiczne: proszki do prania, płyny do mycia naczyń, czy zmywacze do paznokci z acetonem,
 •  promieniowanie słoneczne, mróz, silny wiatr,
 • długie kąpiele w zbyt ciepłej wodzie,
 • niewłaściwa pielęgnacja dłoni.

Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące zmian, które pojawiają się na płytce paznokcia i świadczą o problemach zdrowotnych.

 1. Białe plamki – są to pęcherzyki powietrza powstałe na skutek urazu mechanicznego lub niedoboru żelaza, cynku.
 2. Żółte paznokcie – przyczyną może być używanie ciemnych lakierów do paznokci, zażywanie preparatów z beta-karotenem, palenie papierosów. Mogą być również objawem choroby płuc, nerek, czy wątroby oraz infekcji grzybiczej.
 3. Czarne plamki – mogą to być minimalne wylewy krwi, które powstały na skutek urazu. Jeżeli przesuwają się w miarę wzrostu paznokcia, są to zmiany barwnikowe. Zwykle są niegroźne, ale mogą również być objawem czerniaka, dlatego zaleca się zrobienie badań lekarskich.
 4. Łamliwe paznokcie – najczęstsza dolegliwość, której przyczyną jest nieodpowiednie odżywianie się, brak witamin i minerałów. Natomiast niedobór żelaza, anemia oraz zaburzenia w układzie krążenia mogą prowadzić do bladości paznokci.
 5. Niebieski odcień paznokci – może oznaczać, że organizm nie jest dotleniony, co świadczy o niewydolności serca, układu krążenia oraz o zapaleniu płuc.
 6. Popękane paznokcie – sucha i krucha płytka paznokcia może być przyczyną problemów z tarczycą.

Bardzo złym nawykiem wśród ludzi jest obgryzanie paznokcie, co jest oznaką lęku, czy depresji.

Zmiany widoczne na płytce paznokcia wyglądają nieestetycznie oraz mogą wskazywać na występowanie chorób. Jedną z najczęstszych jest grzybica. Paznokieć jest matowy, szarozielony, łamliwy. Można też zauważyć poprzeczne lub podłużne rowki. Leczenie jest procesem długotrwałym. Osoba z takim schorzeniem powinna przyjmować doustnie preparaty przeciwgrzybiczne, kremy maści, lakiery.

Kolejna choroba jest wywoływana przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Są to brodawki, inaczej zwane kurzajkami. Mają postać szarożółtych narośli, które mogą wrastać pod płytkę paznokcia lub występować wokół niej.

Kolejnym schorzeniem jest łuszczyca paznokci. Objawem jest matowa, sucha i krucha płytka, a na paznokciach występują żółte przebarwienia i wgłębienia. Leczenie polega na doustnym przyjmowaniu witaminy A oraz stosowaniu maści salicylowych i środków dziegciowych.

Jeżeli wokół paznokcia pojawia się zaczerwieniony i bolesny obrzęk, a przy ucisku wypływa wydzielina ropna, są to typowe objawy drożdżycy. Leczenie jest procesem długotrwałym i polega na stosowaniu leków przeciwgrzybicznych oraz na unikaniu wilgoci i wysokiej temperatury.

Zanokcica to ropne zmiany zapalne wokół paznokcia, które powstają w wyniku zakażenia bakteryjnego. Objawami są: zaczerwienienie, pęcherz naskórkowy z treścią ropną. Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyku oraz stosowaniu okładów z rywanolu, ichtiolu oraz sody.

Jeżeli jesteś osobą, która marzy o zdrowych, pięknych paznokciach, zadbaj o właściwy sposób odżywiania się. Oto niezbędny zestaw witamin:

– A- nabiał, jaja, tłuste ryby, wątroba, ser, masło;
– z gr. B- brokuły, brukselka, papryka, kukurydza, banany, szpinak, orzeszki, pestki słonecznika, pszenica;
– H- wątróbka, grzyby prawdziwki, kurki oraz drożdże;
– wapń- jabłka, ryby, buraki, kalafior, pszenica, jaja, czosnek, jogurt;
– jod- ryby morskie, małże, ostrygi;
– potas- m.in. ananasy, banany, marchew i orzechy włoskie;
– krzem- owies, warzywa i owoce.

 Pamiętaj, że warto poświęcić trochę wolnego czasu na pielęgnację dłoni, a już wkrótce będziesz właścicielką kusząco pięknych paznokci. Powodzenia!

Ewelina Krzysik