Październik powinien być znany wszystkim kobietom jako miesiąc walki z rakiem piersi. Z racji tego, że mamy już połowę października, temat już powoli ucichł, to my postanowiliśmy przypomnieć podstawowe informacje na temat samobadania piersi. Jest to badanie, które każda z nas może wykonywać samodzielnie w domu, wystarczy znać podstawowe techniki. To właśnie wczesne wykrywanie zmian tak często może uchronić przed tą straszną diagnozą, to właśnie wtedy można jeszcze tak wiele zdziałać i zmienić. Warto jest również zachęcić swoją mamę, siostrę, przyjaciółkę, aby również poświeciły to kilka minut w miesiącu i chociaż raz sprawdziły czy piersi mają gładką skórę, bez żadnych zmian, guzków wyczuwalnych pod palcami, czy z brodawki nie wydziela się żaden płyn. Pamiętaj, że każdą niepokojącą zmianę powinnaś skonsultować z lekarzem, jeśli to faktycznie jest coś podejrzanego, to lekarz pokieruje Cię już do dalszej diagnostyki u specjalistów.

Poniżej w galerii będą umieszczone grafiki, które mają ułatwić zrozumienie jak odpowiednio badać piersi oraz na co zwrócić uwagę. Na początek powinnyśmy wybrać sobie jeden stały dzień, najlepiej zapisać go w kalendarzu i zawsze tego samego dnia badać piersi- dobrze byłoby wykonywać to badanie tydzień po miesiączce. Dobrym momentem na wykonanie tego badania jest czas kąpieli, ponieważ w pierwszej kolejności powinnyśmy stanąć rozebrane przed lustrem i sprawdzić czy kształt i kolor piersi jest taki sam jak zawsze, czy na skórze nie występuje efekt skórki pomarańczowej oraz ocenić wyglądać brodawek- czy nie są wciągnięte lub nie dochodzi do wycieku płynu po ściśnięciu. Kolejnym etapem jest zbadanie piersi na stojąco- przed lustrem lub pod prysznicem, jedną rękę dajemy z tyłu głowy, a drugą badamy pierś po stronie przeciwnej. Znane są metody ruchów kolistych od brodawki, promieniście do brodawki oraz „góra-dół”. Ważne, abyśmy pamiętały o badaniu okolicy podobojczykowej oraz pachowej i ocenie węzłów chłonnych. Trzeci etap badania wygląda podobnie jak drugi, jednak wykonujemy go na leżąco w łóżku, pod głowę wsuwamy poduszkę lub koc, a rękę ponownie umieszczamy pod głową i wykonujemy te same ruchy na piersi co w drugim etapie pod prysznicem.

Źródło grafik: 1 2 3

Pamiętajmy, że zawsze jest szansa wyprzedzić raka, jeśli tylko będziemy wykonywać badania diagnostyczne- USG piersi, mammografię oraz najprostsze ze wszystkich- samobadanie piersi, to zdążymy ocalić nasze zdrowie, nim mała zmiana przerodzi się w poważną i zaawansowaną chorobę. Tak naprawdę wciąż nie każda z nas zdaje sobie sprawę z tego, że rak piersi jest najpoważniejszym nowotworem wśród kobiet i to na niego zapadamy najczęściej…

Adriana PŁUCIENNIK