Ma dwadzieścia lat, studiuje logistykę, ma zniewalający uśmiech i figurę modelki prosto z okładki najnowszego magazynu mody, a ponadto ostatnio próbowała swoich sił w wyborach Miss Śląska! O tym jak to jest brać udział w wyborach Miss, jak radzić sobie z krytyką i czy piękne kobiety też mają kompleksy rozmawiałam z Patrycją Kopczyńską z Jastrzębia-Zdroju.

Małe dziewczynki bardzo często marzą o tym, by wyglądać jak księżniczki i wziąć udział w wyborach Miss – czy Ty też od dziecka o tym marzyłaś?
Patrycja Kopczyńska – Tak, od dziecka marzyłam o tym, by wystąpić w wyborach Miss, ponieważ moja mama też brała w nich udział, a zazwyczaj córka chce naśladować mamę. Pierwszą styczność z konkursem piękności miałam właśnie z moja kochaną mamą na Miss Najpiękniejszej Matki i Córki.

I jak było?
Miss Najpiękniejszej Matki i Córki było fajnym doświadczeniem, które bardzo dobrze wspominam. Miałam wtedy 16 lat traktowałam to ze swoją Mamą jako dobrą zabawę, owszem, wiadomo że każdy kto bierze udział w jakimś konkursie chce wygrać i po cichu na to liczy. Uważam, że konkursy piękności to bardzo subiektywna ocena jury, ponieważ jednym podobają się blondynki, drugim brunetki, a i tak wszystkie dziewczyny które dostają się do finału są piękne, bo zostały wybrane z setek dziewczyn i powinny się czuć wyróżnione.

Swoją drogą – Twoim zdaniem małe dziewczynki powinny brać udział w wyborach Małych Missek, bo jest to swego rodzaju zabawa i ciekawe przeżycie, czy jednak takie praktyki powinny być zabronione, ponieważ mogą wyrządzić dziecku krzywdę?
Uważam, że małe dziewczynki powinny brać udział w konkursie tylko wtedy, gdy same chcą w nich brać udział, a nie jest to na przykład wymysł ich mamy, która chce spełniać swoje marzenia kosztem córki, bądź kiedy myśli, że to będzie dla niej najlepsze.

Co było głównym powodem do tego, aby pójść na casting?
Nie ukrywam, powodów było dużo – chciałam się sprawdzić, zobaczyć jak to wygląda od „kuchni”, poznać ciekawych ludzi oraz przeżyć coś nowego, coś co byłoby odskocznią od szarej rzeczywistości. Uwielbiam ciągle coś robić i nie potrafię wysiedzieć w miejscu, dlatego ciągle szukam nowych zajęć.

Musisz być niezwykle odważna i silna skoro zgodziłaś się wziąć udział, bo wiadomo, że wystawiałaś się na opinie publiczną nie tylko osób, które w jakiś sposób znają się na kanonach piękna, ale i internautów i zawistnych zazdrośnic, a lawina krytyki czasem może być nie do zniesienia. Czy spotkały Cię jakieś niemiłe komentarze, czy na razie „hejt” omija Cię szerokim łukiem?
Niestety niemiłe komentarze zawsze były i będą. Uważam że konstruktywna krytyka jest okej, ale najbardziej wkurzają mnie ludzie, którzy obrażają bezpodstawnie innych ludzi w internecie w ogóle ich nie znając oraz zazdroszcząc komuś sukcesów, podczas, gdy oni nie mogą poszczycić się niczym szczególnym. Tak naprawdę każdy z nas ma prawo spełniać swe marzenia i to każdy kreuje swoje życie po swojemu mając takie same szanse. Najgorsze w tym wszystkim jest to że ci, którzy obrażają innych nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą komuś sprawić przykrość. Niestety nie wszyscy są odporni na krytykę, ja sama dopiero zaczynam uczyć się tego, jak radzić sobie z przykrymi słowami, co nie jest łatwe, ale myślę, że z czasem przestanę przejmować się każdym negatywnym komentarzem. Każdy z nas ma w końcu prawo wyrażać swoje zdanie na dany temat, a ja nie muszę podobać się każdemu.

I teraz powiedz nam tak szczerze – idąc na casting i stojąc tam między wszystkimi innymi kandydatkami czułaś, że przejdziesz dalej i masz szansę wygrać ten konkurs?
Mówiąc naprawdę szczerze powiem, że idąc na casting i stojąc wśród tylu pięknych dziewczyn nie myślałam, że przejdę, bo konkurencja była niesamowicie duża, ale w głębi duszy wierzyłam ze uda mi się i spełnić swoje marzenie z dzieciństwa. Wiara potrafi czynić cuda, co nie raz się potwierdzało!  
patrycja_kopczynska_3

Czy takie wybory Miss wyglądają tak jak sobie to wyobrażałaś czy jednak coś całkowicie Cię zaskoczyło?
Bardzo różnią się od tego co przez lata miałam w głowie i jak w mojej wizji powinno to wyglądać. W rzeczywistości to wszystko nie jest tak bajecznie piękne i proste, widzowie widzą końcowy efekt, na który każdy musi ciężko pracować. Modelki pracują całymi miesiącami, mamy wiele prób po kilkanaście godzin na wysokich obcasach i obolałych już nogach, ciągłe ćwiczenia i powtarzanie wszystkiego od początku. I najgorszy moment jest wtedy, gdy z powodu braku jednej czy dwóch dziewczyn na próbie wszyscy tracimy czas, bo wszyscy się mylą i nic nie idzie tak jak powinno. Próby, ćwiczenia i to całe zamieszanie związane z wyborami wymaga od nas wielu poświęceń i wyrzeczeń, co często jest niezauważane, bo ludzie myślą, że wystarczy ładnie się ubrać i przejść po wybiegu.

Jeśli nie stresuje Cię bycie poddawaną ocenie i publiczne występowanie, to czy jest w ogóle coś co z powodu stresu zwala Cię z nóg?
Niestety nie jest tak kolorowo jak mogłoby się wydawać, ponieważ tak naprawdę wieloma rzeczami bardzo się stresuję, zaczynając od egzaminów, będąc poddawana ocenie publicznej, a kończąc na występach publicznych. Ze wszystkich sił staram się sobie z tym jakoś radzić i nie okazywać tego, ale naprawdę czasem jest trudno.

Poza modą kochasz również taniec towarzyski i sport – czy Twoja miłość do aktywnego spędzania czasu jest główną przyczyną Twojej idealnej figury, czy może jednak w grę wchodzą mordercze diety i godziny na bieżni? A może dobre geny?
Myślę, że do idealnej figury jeszcze mi daleko! Uwielbiam tańczyć, jeździć na rolkach i tak naprawdę wszelkiego rodzaju sporty. Lubię cały czas coś robić, aczkolwiek z natury jestem leniwa, co nieco czasem krzyżuje mi plany. Myślę, że geny oczywiście też robią swoje, ale zdrowy tryb życia, czyli zdrowa dieta i sport są najrozsądniejszym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą czuć się dobrze i zachować nie tylko ładny wygląd, ale i samopoczucie.

Interesując się modą podążasz za wszystkimi nowościami i starasz się ubierać w taki sposób, by podążać za trendami, czy jednak Twój własny styl nie do końca idzie w parze z tym co właśnie serwują wszystkie sieciówki i katalogowe magazyny?
Podążam za modą, ale nie jest tak, że ślepo kupuję to co akurat wychwalają bieżące trendy. Zawsze noszę to co mi się podoba, w czym czuję się dobrze i co oczywiście pasuje do mojej sylwetki.

A czy może być coś, co nie pasuje do Twojej sylwetki!?
Każdy ma jakieś kompleksy, mankamenty, które chce w jakiś sposób zakryć, nikt nie jest idealny. Staram się ukryć swoim ubiorem raczej krótkie nogi oraz swój wzrost, z którego nie jestem zadowolona, bo jestem za niska by być modelką. Muszę to kamuflować wysokimi obcasami i spodniami z wysokim stanem by maksymalnie wydłużyć nogi oraz być o parę centymetrów wyższa.

Czy swoją przyszłość wiążesz z byciem modelką, zawodową tancerką, projektantką mody, czy może jednak z czymś całkiem odmiennym?
Cały czas szukam swojej drogi w życiu, zobaczymy jak to się wszystko potoczy. Aczkolwiek wiem na pewno, że chce robić w przyszłości to co lubię i to co sprawia mi przyjemność.

A może weźmiesz udział w Miss Polski i będziesz reprezentować nas na skalę światową! Myślałaś o tym?
Marzę o tym, jednakże wzięcie udziału w tych konkursach krzyżuje mi mój wzrost – jestem niestety za niska.

A jak wspominasz finał konkursu Miss Śląska i Zagłębia?
Finał konkursu Miss Śląska i Zagłębia wspominam bardzo dobrze. Miałam okazję poznać tyle wspaniałych i pięknych dziewczyn, z którymi do dziś utrzymuje kontakt, dostałam też wiele ciekawych propozycji współpracy z firmami odzieżowymi i nie tylko. Nie ukrywam, że jednym z moich małych marzeń było wystąpić w sukni ślubnej, co było głównym powodem wzięcia udziału w tym konkursie. Dostałam do zaprezentowania na wybiegu wymarzoną suknie ślubną, którą miałam w głowie już przez jakiś czas. Zaprezentowałam się również w stroju kąpielowym ,który każda kandydatka dostała w prezencie od sponsora, czyli producenta strojów kąpielowych. Niestety nie udało mi się zdobyć korony, w tym roku królowały brunetki – niestety albo stety jestem blondynką może innym razem wpasuje się w gusta jury. Aczkolwiek nie żałuje, że wzięłam udział w tym konkursie to była niesamowita przygoda, którą będę pamiętała do końca życia. patrycja_kopczynska_2

Viktoria Skrzypiec