Olejek eteryczny to zapachowa substancja wytwarzana z roślin „olejkodajnych”, czyli takich, które ten olejek wytwarzają. Stosowane w aromaterapii, ziołolecznictwie, perfumiarstwie i kosmetologi.

Najczęściej olejki eteryczne wykorzystuje się do masażu, inhalacji (należy to skonsultować, ponieważ nie wszystkie są do tego odpowiednie), kąpieli i pielęgnacji (ciała, skóry, włosów). Niewątpliwym atutem jest po prostu ich zapach, który roznoszący się po pomieszczeniu koi zmysły, poprawia nastrój i działa w sposób odpowiedni do swoich właściwości.

Anyżowy

Ułatwia trawienie, stosowany w przypadkach nieżytów dróg oddechowych. Znalazł zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym i farmaceutycznym, spożywczym oraz spirytusowym (anyżówka)

Bazyliowy

Ma pobudzające i odświeżające działanie, pomaga w koncentracji, łagodzi lęk i bezsenność. Sprawdza się przy bólach pochodzenia neurologicznego – migreny, nerwobóle, a także reumatycznych. Koi skutki ukąszeń owadów[

Eukaliptusowy

Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a także łagodzi objawy przeziębienia. Pobudza i poprawia nastrój, polecany przy gorszym nastroju i stanach depresyjnych jako forma aromaterapii.

Goździkowy

Działanie antyseptyczne w infekcjach górnych dróg oddechowych i przeciwbólowo w bólach głowy, zębów – w tym przypadku można też przygryźć bolącym zębem cały goździk. Odstrasza owady

Lawendowy

Jest to zapachowa nuta uspokajająca, przeciwbólowa, odkażająca. Stosowana na skórę działa antybakteryjnie

Herbaciany

Działa antyseptycznie, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Od dawna jestem jego wielką fanką, ponieważ ma wiele zalet, które przetestowałam ja jak i bliskie mi osoby. Zastosowanie olejku to między innymi:
– problemy skórne i zmiany trądzikowe (można nakładać punktowo bądź rozcieńczyć w wodzie i przemywać twarz jak tonikiem)
– problemy jamy ustnej, ponieważ zapobiega próchnicy, leczy powstałą i pomaga usunąć kamień,
– przeciwdziała komarom, muchom, kleszczom i wszelkim niechcianym stworzeniom. Na spacery z psem po lesie polecam wysmarować obrożę i smycz, dodać parę kropli do spryskiwacza z wodą i popsikać swoje ubranie
– łagodzi ukąszenia owadów zmniejszając obrzęk, zaczerwienienie i świąd
– zaleca się przy przetłuszczających się włosach, ponieważ normalizuje wydzielanie się sebum.
– polecany do tak zwanych „parówek” twarzy, które odblokowują pory jednocześnie je oczyszczając oraz odświeżają cerę.
Zachęcam do przeczytania mojego artykułu „Magiczny olejek”, który w całości poświęcony jest olejkowi herbacianemu.

 

Olejków są dziesiątki, warto poszukać tych, które najbardziej będą nam odpowiadać. Może niektórzy z Was pamiętają, jak na ból brzucha w podstawówce dostawało się od higienistki krople? Albo jak na nudności i wymioty Mama na łyżeczkę cukru dawałam na obrzydliwe kropelki? To były „krople żołądkowe”, więc prawdopodobnie olejek eteryczny z mięty, bądź tymianku.  Warto dać im szansę, choćby dla ich pięknego zapachu.

 

Viktoria SKRZYPIEC