O tym, że biegunki, wymioty, odwodnienie, restrykcyjne diety, niezdrowy tryb życia może doprowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych wie większość z nas, ale czy interesowaliście się kiedyś jednym z ważniejszych elektrolitów, czyli potasem? Czy wiecie czym grozi jego niedobór i że może być nawet śmiertelny w skutkach? Gdzie znajdziemy jego duże ilości w pożywieniu i po czym poznać, że być może mamy go za mało? Albo za dużo, co też jest niezwykle niebezpieczne?

Poziom elektrolitów warto regularnie oznaczać, przy kontrolnych badaniach morfologii – dzięki temu dowiemy się, czy poziom potasu, sodu i chlorków jest w normie. Ale uwaga – nawet jeśli miesiąc temu był w normie, a my czujemy się nie najlepiej i mamy objawy sugerujące zaburzenia poziomu potasu – możemy mieć niedobór. W bardzo szybki sposób zmienia się jest wartość w zależności od stanu naszego zdrowia.

O tym w jaki sposób potas wpływa na poszczególne układy, enzymy, czy funkcjonowanie organizmu nie będę pisać, aby skupić się na tym, co dla Was najważniejsze. Kiedy należy wykonać badanie krwi (jest to jednorazowe pobranie krwi, a wynik otrzymujemy już niekiedy tego samego dnia), aby oznaczyć stężenie potasu w surowicy?

– podczas rutynowych badań kontrolnych
– w przypadku wystąpienia kołatań serca i zaburzeń rytmu jego pracy
– w przypadku zbyt szybkiej lub wolnej pracy serca
– podejrzenie choroby nerek
– parestezje, czyli dziwne uczucia drętwienia, mrowienia, zmiennych temperatur
– osłabienie mięśni
– nocne skurcze mięśni
– biegunki, wymioty, sytuacje w których mogło dojść do odwodnienia
– gdy wystąpi u nas nadciśnienie tętnicze oraz w przypadku, gdy już się na nie leczymy (ponieważ niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia mają działanie moczopędne i wypłukują elektrolity)

Gdy poziom potasu jest zbyt wysoki, czyli występuje hiperkaliemia, należy znaleźć tego przyczynę – może być to spowodowane nieistotną dla naszego zdrowia przyczyną, którą łatwo usunąć, albo poważną chorobą, dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza. Jakie objawy wskazują na hiperkaliemie? Ból mięśni, kołatania w sercu, nieregularna praca serca, zawroty głowy, uczucie mrowienia. Bardzo wysokie wartości mogą nawet zatrzymać pracę naszego serca.

Odwrotną sytuacją jest hipokaliemia, która objawia się kłopotami z koncentracją, bezsennością, niepokojem, szybszym męczeniem się podczas wysiłku, bólami i skurczami mięśni, drętwieniem kończyn. W tej sytuacji poza, bądź całkiem obok, przyjmowania leków zwiększających poziom potasu warto wspomóc się dietą i racjonalnym odżywieniem zwiększając w swojej diecie ilość produktów bogatych w potas. Zaleca się picie soku w stu procentach z pomidorów, jedzenie pomidorów, suszonych owoców, jabłek

Po zdiagnozowaniu niedoboru potasu należy zadbać o dostarczanie go organizmowi za pomocą odpowiedniej diety. Potas znajdziemy między innymi w mięsie, pomidorach, rodzynkach, suszonych owocach, ziemniakach, owocach cytrusowych, zielonych liściach warzyw, awokado, bananie i jabłkach.

Viktoria SKRZYPIEC