Ciężko pracowała na swój sukces i umiejętności spędzając godziny nad robieniem zdjęć, czytaniem wszystkiego co popadnie i pracą nad sprzętem fotograficznym. Możliwości aparatu połączyła ze swoim bystrym okiem potrafiącym wychwycić najpiękniejszy moment oraz niewątpliwym talentem co dało niesamowite efekty – zdjęcia, które naprawdę robią wrażenie i od których człowiek nie może się oderwać. Zdobywa wyróżnienia, wygrywa konkursy i wciąż chce więceBohaterką dzisiejszej rozmowy jest Natalia Skotnicka, czyli niesamowicie zdolna dziewczyna, która nie wyobraża sobie życia bez aparatu.  Jej portrety robią oszałamiające wrażenie i wyglądają jak zdjęcia rodem wycięte z najlepszych fotograficznych pism świata. Doceniana nie tylko przez bliskich, blogerów, ale i znawców tej sztuki. Zapraszam do rozmowy z Natalią i trzymania kciuki  za sukces, który niewątpliwie ją czeka.

 

Wiele młodych ludzi ma w domu aparat i robi zdjęcia, choć tak naprawdę nie do końca ma o tym pojęcie. Ty też pstrykałaś „byle jak” fotki i od tego się zaczęło?
Natalia Skotnicka – Myślę, że poniekąd tak, ponieważ od zawsze interesowałam się fotografią i uwielbiałam podpatrywać jak mój Tata robi zdjęcia. Dopiero jakoś ponad rok temu zaczęłam tak naprawdę interesować się fotografią, robiłam zdjęcia koleżankom i choć mało wiedziałam o ustawieniach aparatu czy jego możliwościach, bo wszystko robiłam na automacie, to przynosiło mi to mnóstwo radości. Moje zdjęcia podobały się ludziom, a ja uznałam, że warto spróbować pójść w tym kierunku, bo kto nie chciałby w życiu robić tego co lubi?

Większość ludzi robi zdjęcia „na automacie”, bo nie wymaga to żadnego własnego wkładu czy umiejętności
Dokładnie, a tak naprawdę opanowanie chociażby podstawowych ustawień wcale nie jest takie trudne, poniweaż wystarczy przeczytać instrukcję obsługi i wprowadzać powoli wiedzę teoretyczną w praktykę. Owszem, wymaga to czasem sporo czasu, ale można zacząć od trybów półautomatycznych, żeby powoli wdrażać się w ten techniczny świat, a potem będzie już z górki.

Opłaca się?
Jasne, że się opłaca! Najlepszą nagrodą za godziny spędzone nad nauką obsługi aparatu i poznawanie wszystkiego metodą prób i błędów są efekty, które widać potem gołym okiem oglądając zdjęcia.

Właśnie, metoda prób i błędów! Jakie błędy najczęściej popełniałaś?
Wszystkie możliwe – zaczynając od niedoświetlonch zdjęć, idąc przez zdjęcia prześwietlone, a kończąc na nieodpowiednim kadrowaniu.

Myślę, że najlepszą nauką jest właśnie nauka na błędach, która w Twoim przypadku przyniosła Ci wiele sukcesów!
Na każdy sukces trzeba sobie zapracować i mam nadzieję, że największe jeszcze przede mną. Do tej pory do moich największych osiągnięć mogę zaliczyć wystwę moich zdjęć, która pojawiła się na lotnisku w Pyrzowicach, wyróżnienie mojego zdjęcia przez Vouge Italia, owocna współpraca z GiboDiva Style oraz zostanie laureatką konkursu „Śladami projektów Unijnych”.

Gratuluję i trzymam kciuki za kolejne sukcesy, która niewątpliwie są Ci pisane. Czego byś jeszcze chciała i o czym tak naprawdę marzysz?
Marzy mi się okładka Vouga, ale zdaję sobie sprawę z tego, że jeszcze długa droga przede mną. Ponadto sesja na plaży z Natalią Król i Dominiką Robak oraz posiadanie własnego studia fotograficznego, które umożliwiłoby mi sprawną pracę i naukę nowych fotograficznych warunków.

10955514_896417337081482_1926640404_n

Marzysz o własnym studiu, więc podejrzewam, że swoją przyszłość bezwarunkowo wiążesz z fotografią. 
Fotografia jest całym moim życie i nie wyobrażam sobie mojej przyszłości bez aparatu.

Nie boisz się?
Zgadzam się, że praca fotografa jest pracą niepewną, dlatego rozważam, by pójść w kierunku grafiki komputerowej, ponieważ warto mieć w życiu plan B. Chciałabym zamieszkać w Londynie lub we Włoszech i najzwyczajniej w świecie żyć z mojej pasji.

Polska nie dosięga do pięt zagranicznym państwom?
Polska nie jest krajem w którym mogłabym utrzymać się ze swojej pasji. W naszym kraju ciężko zarobić będąc artystą, zajmując się konkretną dziedziną sztuki, czy właśnie robiąc zdjęcia. Jasne, że zdarzają się wyjątki, którym się udało i się wybiły, ale na to przeciętny człowiek ma nikłe szansę.

Oglądając Twoje zdjęcia odnoszę wrażenie, że fotografowanie ludzi sprawia Ci najwięcej radości.
Fakt, uwielbiam robić zdjęcia ludziom, ponieważ efekty tej pracy najbardziej mnie satysfakcjonują i nie jest to monotonne zajęcia, ponieważ każda modelka jest inna.

Zero minusów?
Praktycznie tak, jedynym minusem jest przełamanie kompleksów, które ma modelka i stworzenie takiej atmosfery, aby praca była przyjemna, ponieważ to połowa sukcesu.

Dziewczyny XXI wieku mają dużo kompleksów?
Moim zdaniem młode dziewczyny są bardzo zakompleksione, a największym problemem jest waga, czy wygląd, który chcą zmienić. W większości przypadkach, mówię to szczerze, są to nieuzasadnione kompleksy, ponieważ dziewczyny mają zniekształcony obraz samej siebie bądź porównują się do modelek ze zdjęć, które w rzeczywistości nie wyglądają tak jak na przerobionych fotografiach.

To smutne..
Dokładnie, mnie najbardziej smuci fakt niesmiej samooceny wśród kobiet, a przecież każda kobieta jest piękna i zasługuje na to, by tak się czuć. Nikt z nas nie jest doskonały, ale nikt nie powinien wstydzić się tego jak wygląda, ponieważ wygląd to tylko dodatek.

10961723_893246000731949_982664521_n
961400_898836963506186_1081668022_n
1982309_935034343180882_2101542361104326510_n
10734159_891800530837597_4622927723637988444_n
10994646_899816186741597_1164442482_n
  Gdzie znaleźć Natalię? Tu i tu.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Viktoria Skrzypiec