Dzień 16 października został ustanowiony świętem przez Sejm RP – jak stwierdzono w uchwale – „W hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory.”

Cofnijmy się trochę w czasie, by móc choć trochę przybliżyć sobie ten ważny dla nas Polaków dzień. 22 października 1978 rok. Jest chłodno, wietrznie, ale w serca ludzi zebranych na placu świętego Piotra wypełnione są ciepłem, miłością i radością. Właśnie podczas tej mszy świętej odbyła się formalna inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Tak, tak zaledwie 6 dni temu, bo 16 października arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przybrał imię Jan Paweł II.

♥ Pierwszy Polak, który został papieżem.
♥ Podczas  pontyfikatu Jana Pawła II ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.
♥ Beatyfikował i kanonizował o wiele więcej osób niż jakikolwiek inny papież,
♥ Jego pontyfikat trwał 9666 dni.
♥ Był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu nie będącym Włochem.
♥ Odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając miejsca, których przedtem nie odwiedził żadne papież.
♥ Miał zwyczaj całowania ziemi kraju, do którego przybywał z pielgrzymką.
♥ Wygłaszał całą homilię lub krótką sentencję w języku kraju, do którego przybył.
♥ Uwielbiał prywatne i bezpośrednie kontakty i spotkania z wiernymi.

Jan Paweł II był wielkim papieżem, nie tylko przez fakty zamieszczone powyżej. Był po prostu wyjątkowym człowiekiem, który swoją miłością potrafił zdziałać cuda, zmienić człowieka udowadniając, że życie jest piękne.

Karol Wojtyła był Aniołem zesłanym przez Boga na ziemię po to, by pokazywać ludziom co w życiu jest ważne i jak ważna jest wiara, tolerancja, radość, ale przede wszystkim miłość.

 

„Człowiek jest wiel­ki nie przez to, co po­siada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”