Standardowe dwa pojemniczki skrywały część właściwą i deser. Chociaż nie. Nie tym razem. Kwasek mleczny był zniwelowany o kilka stopni, tworząc coś przyjemnego w wąchaniu. Może nie był to aromat Magnumów lub jego odpowiedników, ale z pewnością leżał gdzieś obok orzechów. No właśnie… Bliżej im do sproszkowanych migdałów niż o wiele droższych macadamii.

www.dietetycznedemaskacje.pl / Marcin Skrobot

www.dietetycznedemaskacje.pl / Marcin Skrobot

Gwiazdki w trzech kolorach oznaczających trzy rodzaje czekolady. Deserowa, mleczna, biała. Wszystkim po równo. W tym wypadku wolałbym akurat brak uczciwości. Szkoda.

Jedzone osobno są średnie. Po wyssaniu polewy z brązowych znaczników nieba, podniebieniu ujawnia się szorstki kakaowy chrupek. Jest w nim sporo z Nesquików (przed którymi nie klękam), więc innym osobom może pasować. Najlepsza jest oczywiście biel. Słodko-tłusta i gęsta maź dobrze znana z nie-czekoladowych tabliczek.

www.dietetycznedemaskacje.pl / Marcin Skrobot

www.dietetycznedemaskacje.pl / Marcin Skrobot

Jogurt jest kremowy, gładki i zadziwiająco płynny. Niby trzyma się łyżki ale mam pewność, że spokojnie przepływałby przez słomkę, gdyby tylko ulokować go w kubeczku. Ma swoistą szorstkość (w smaku, nie strukturze), przypominającą o wsadzie orzechowym. Nie drażni, nie wnerwia. Koi nerwy po dziesiątkach kwaśnych poprzednikach.

Całość wypada zwyczajnie dobrze. Jest zrównoważona. Znajdziemy w niej trochę słodyczy i nieco więcej goryczy. Poczucie jedzenia jogurtu nadal istnieje (nie jest to deser mleczny) ale powodów do narzekań nie wywołuje. Uszlachetnienie mlecznego basenu było dobrym ruchem.

Skład

Jogurt (mleko, kultury bakterii jogurtowych), cukier, woda, syrop glukozowo-frukozowy, semolina z pszenicy twardej, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, mleko w proszku pełne, mąka ze słodu pszennego, mąka pszenna pełnoziarnista, ryż, substancja glazurująca: guma arabska, kakao w proszku, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, słodka serwatka w proszku (z mleka), laktoza (z mleka), emulgator: lecytyna sojowa, substancje spulchniające: E450, E500;olej palmowy, sól, aromat, orzechy makadamia, syrop cukru karmelizowanego (cukier, woda), aromat.

Informacja dodatkowa: Może zawierać śladowe ilości orzeszków ziemnych i innych orzechów.

www.dietetycznedemaskacje.pl / Marcin Skrobot

Słowniczek

E450 (razem z E451a, E451b) – to grupa fosforanów oraz polifosforanów. Pełnią funkcję regulatoru kwasowości, emulgatorów, stabilizatorów, oraz pozwalają na wiązanie się półproduktów.
E 500 (węglan sodu) – to regulator kwasowości. Stosowany także w kosmetykach czy środkach higieny (w tym i ustnej).  Inaczej zwany też sodą kalcynową, stosowaną jako spulchniacz lub/ i regulator kwasowości. Ma również właściwości „antrybryłujące”. Służy też do zmiękczania wody.
ekstrakt słodowy jęczmienny – wodny ekstrakt słodu jęczmiennego. Tzn. pochoddzacy z jęczmienia po przerwanym kiełkowaniu. Proces kończy wytworzenie cukru słodowego – maltozy.
guma arabska (E 114, inaczej guma akacjowa) – powstaje z drzew z Afryki (korzeni, pni). Pełni rolę doskonałego zagęszczacza, nadająca jednocześnie teksturę, przy czym należy wspomnieć, że jest droga. Pobudza rozwój flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.
lecytyna sojowa (E 322) – emulgator i przeciwutleniacz. Przedłuża okres trwałości produktu, wydłużając odporności na proces utleniania. Może być modyfikowana genetycznie (obecnie wiele upraw soi jest). Ważne: nie musi być w 100% produktem wegetariańskim!
lecytyny – pełnią funkcję emulgatorów i stabilizatorów. Stosowane do zmiękczania czekolady.
miazga kakaowa – najważniejszy półprodukt w potrzebny do stworzenia czekolady. Powstanie z ziaren kakaowca. Gorzkie tabliczki mają jej 70%+ w swojej zawartości.
serwatka w proszku – serwatka jest odpadem z którego można „wyciągnąć” podczas procesów np. białko serwatkowe (popularna odżywka treningowa), pozbywając się jednocześnie laktozy. Białko serwatkowe zatem nie jest tym samym co serwatka!
syrop cukru skarmelizowanego – pozyskiwany poprzez podgrzanie cukru/ syropów. Po pozbyciu się z nich wody stosowany często jako naturalny barwnik (karmelowy kolor) w wyrobach cukierniczych.
syrop glukozowo-fruktozowy – przedstawiać go nie trzeba. Podnosi szybko poziom cukru we krwi, dając nam fałszywe poczucie energii. Tańszy zamiennik tradycyjnego cukru. Według współczesnych badań jego nadmierne spożycie doprowadza nie tylko do otyłości ale może wywołać cukrzycę. Połączenie cukrów prostych: glukozy i fruktozy.
tłuszcz kakaowy (masło kakaowe, olej kakaowy) – wydobywany jest z nasion kakaowca po ich (w skrócie) oczyszczeniu, uprażeniu i zmieleniu. Wykorzystywane często w produktach do pielęgnacji ciała.
tłuszcz palmowy – czyli olej palmowy. Budzi wiele kontrowersji przez swoją zawartość tłuszczów nasyconych (niemal połowa składu). Podczas obróbki traci jednak swoją sporą zawartość witaminy E, która w wersji „na zimno” jest jego zaletą. Popularny składnik batonów, ciastek, płatków śniadaniowych… i mydła.

Skład chyba nie wymaga komentarza.

www.dietetycznedemaskacje.pl / Marcin Skrobot

 

Wartości odżywcze

www.dietetycznedemaskacje.pl / Marcin Skrobot

Muller mix choco stars macadamia taste jogurt to 214,5kcal w porcji (podział BTW: 6,15g/ 6,6g/ 31,2g) w 150-gramowym opakowaniu.

Informacje o produkcie

Producent: Müller
Marka: Müller mix
Nazwa: Jogurt o smaku orzechów macakamia z 8% gwiazdek zbożowych w czekoladzie.
Kupione: Carrefour
Cena: 1,89zł (promocja)

 Marcin
DietetyczneDemaskacje