Kolejny raz wraz z początkiem października rusza mnóstwo kampanii reklamujących profilaktykę walki z rakiem piersi, a środki masowego przekazu aż huczą o tym jak ważne jest samobadanie piersi. I wiecie co? Mają rację! Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi i dlatego z wszystkich stron jesteśmy zasypywani wszelakimi informacjami w których hasła takie jak „skorzystaj z darmowej mammografii i uratuj swoje bezcenne życie”, „badaj codziennie swoje piersi, a uchronisz się przed śmiercią”, „rak piersi może spotkać każdego – Ciebie również” powtarzają się notorycznie.

Może Was to denerwować, możecie mieć tego po dziurki w nosie, ale powinnyście się tym mimo wszystko zainteresować i wziąć sobie do serca niektóre rady. To nie są żarty, a jeśli wierzyć statystkom to liczba kobiet, który w ciągu roku dowiadują się, że mają raka piersi stale rośnie. Statystycznie co 16 Polka na tą chorobę więc same widzicie – sprawa wygląda poważnie.

Nie ma się jednak co martwić na zapas ponieważ im większą posiadamy wiedzę tym więcej możemy zdziałać i uchronić się przed chorobą, na którą narażone jesteśmy w każdym wieku. Dlatego podam objawy, które mogą świadczyć o tym, że mamy raka piersi:

– zmiana wielkości i kształtu piersi
– ból piersi
– wciągnięcie lub zniekształcenie brodawki
– zmiany skórne wokół brodawki, pomarszczenie skóry sutka
– krwawienie lub wydzielina z brodawki
– guz w dole pachowym
– poszerzenie żył na skórze piersi

Oczywiście nie warto wpadać w panikę jeśli jakikolwiek z powyższych symptomów jest nam bliski ponieważ może to świadczyć o wielu innych chorobach, a nawet jeśli są to zmiany nowotworowe to zazwyczaj w stadium początkowym czyli prościej mówiąc – nic groźnego. Dla pewności jednak powinnyśmy zgłosić każdą nieprawidłowość lekarzowi rodzinnemu bądź najlepiej wybrać się do ginekologa, który od razu w sposób bezbolesny zbada nasze piersi. I będziemy mogły spać spokojnie.

A właśnie co do badania piersi – pamiętajmy, że takie badanie możemy wykonywać same w domu. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ jest to naprawdę prosty, szybki, a przede wszystkim bardzo ważny sposób, który może umożliwić nam szybkie wykrycie najmniejszego guzka. Jak się badać? Mam nadzieję, że odpowiedź na to pytanie znajdziecie korzystając z poniższego schematu.


Tak więc dziewczyny spokojnie – rak nie taki straszny jak go malują. Jeśli oczywiście będziemy regularnie odwiedzać ginekologa, przestrzegać zasad zdrowego stylu życia, a i przede wszystkim – same się badać!
Viktoria Skrzypiec