Dziewczyny wyglądające jak żywe laleczki, tworzące mieszankę wybuchową poprzez połączenie dziewczęcości i zmysłowości. Kim one są? Lolitami! W Japonii styl Lolita opanował media,sklepy, gry komputerowe, gazety. A jak z Europą? Moda wywodząca się z epoki wiktoriańskiej i czerpiąca również swoje elementy z mody edwardiańskiej powoli, małymi kroczkami wkracza również na nasz kontynent. Najlepszym tego przykładem było pierwsze oficjalne spotkanie Lolit z naszego regionu, które odbyło się 12 maja na rynku w Rybniku.

Rozmawiałyśmy chwilę z organizatorką całego tego zamieszania – Shiro Neko. Zapytana o to po czym poznać prawdziwą Lolitę stwierdziła – „Lolity są skromne, urocze, zachowują się trochę jak dzieci, krępują się, ale jednak głównie po ubiorze, to je najbardziej wyróżnia i jest widoczne dla otoczenia. W strojach Lolit nie może zabraknąć takich elementów jak halki, sukienki, zakolanówki, koronki, falbanki i różne inne ozdoby. Ale to zależy też od typu Lolity.”


Postanowiłyśmy skorzystać z możliwości wyszukiwarki google i przyjrzeć się dokładniej typom Lolit. Nie spodziewałyśmy się, że jest ich aż tyle! Nun Lolita, która ubiera się jak zakonnica odkrywając minimalną ilość skóry. Ouji, który jest stylem męskim, charakteryzujący się koszulami z koronką. Punk Lolita, której nieodłącznym elementem są porwane tkaniny, kratka, agrafki, krótkie włosy. Sweet Lolita charakteryzująca się licznymi wzorami kwiatów, bądź owoców, sukienkami w intensywnych kolorach oraz pluszowymi misiami. Ciekawą jednostką jest też Gothic Lolita łącząca w rozmaitych kombinacjach biel z czernią nie zapominając przy tym o kokardach, koronkach, gorsetach czy bufiastych bluzkach.


Rodzai Lolit jest całe mnóstwo i każdy charakteryzuje się konkretnymi elementami, jednak łączy je jedno – oryginalność, nadzwyczajność, inność.