Na naszym rynku dostępnych jest cała masa kosmetyków, które zazwyczaj przeznaczone są do konkretnego rodzaju cery. Na większości kremów, czy toników jest zawarta informacja czy powinny używać ten produkt osoby z cerą sucha, wrażliwą, mieszaną, tłustą a może normalną. Duża część kobiet jednak nie wie jaki ma typ cery, dlatego najczęściej kupują kosmetyki, które skierowane są do każdego rodzaju skóry. A więc sprawdź czym charakteryzuje się dany typ cery i jak je rozróżnić.

Na początek musimy wiedzieć, że typ skóry uwarunkowany jest genetycznie oraz zależy również od czynników zewnętrznych – głównie temperatury otoczenia, wilgotności oraz wody, która jest stosowana do codziennej pielęgnacji. Nadmiar wilgotności powoduje, że skóra jest przetłuszczona, ponieważ dochodzi do nadreaktywności gruczołów potowych, a zbyt mała ilość powoduje, że skóra jest sucha. Podobnie jest ze zbyt wysoką temperaturą – skóra jest sucha i szorstka, a przy zbyt niskiej jest delikatniejsza oraz skłonna do podrażnień. To  tylko kilka z czynników, które wpływają na naszą skórę. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o nią dbać i nie doprowadzać do podrażnień, zaczerwienień oraz stanów zapalnych.

A więc teraz mam dla was kilka wskazówek po czym rozpoznać swój typ cery:

  • Skóra normalna to taka, na której nie widać żadnych niedoskonałości, lecz występuje ona głównie u dzieci aż do okresu dojrzewania. Skóra jest przyjemna w dotyku, gładka oraz miękka.
  • Sucha skóra to taka, która jest szorstka, brakuje jej nawilżenia, podczas nakładania kremu wchłania się on bardzo szybko i skóra przez pewien czas jest delikatna i gładka, lecz po pewnym czasie znów robi się sucha. Źle reaguje na nadmierne warunki atmosferyczne, zbyt duży wiatr powoduje że skóra się łuszczy i piecze.
  • Skóra tłusta zawiera nadmiar sebum, charakterystyczny dla niej jest połysk i świecenie. Ma skłonność do występowania zaskórników oraz różnych form trądziku. Nadmiar promieni UV może spowodować wzmożone występowanie wyprysków.
  • Skóra wrażliwa to taka, które bardzo negatywnie reaguje nawet na niewielkie czynniki chemicznie i fizyczne. Charakteryzuje się głównie zaczerwienieniem oraz pieczeniem.
  • Skóra mieszana to jednoczesne występowanie skóry suchej i tłustej.  W strefie T występuje skóra tłusta, czyli na policzkach, nosie i brodzie. A skóra sucha na skroniach i policzkach. Na każdej z tych okolic twarzy objawia się konkretnymi dla danego typu cechami.

Typ skóry można określić poprzez zaobserwowanie wpływu czynników atmosferycznych na naszą skórę, podczas stosowania tustych kosmetyków albo wody z mydłem. W internecie krąży polecany sposób, dzięki któremu łatwo można okreslić nasz typ cery. Należy umyć twarz beztłuszczowym płynem do mycia i po godzinie nałozyć chusteczkę na twarz. Jeśli na chusteczce widać tłusty ślad oznacza to, że nasza skóra jest tłusta, a jeśli odbił się ślad w kształcie literki T oznacza to, że skóra ma typ mieszany, gdyż odbiły się miejsca strefy T. Jeśli nasza skóra zaczyna się łuszczyć to oznaka cery suchej, a jeśli występuje pieczenie, to nasza skóra jest wrażliwa.

Jeśli jednak sama wciąż nie potrafisz dokładnie określić swojego typu cery, to możesz udać się do dermatologa, bądź kosmetyczki, którzy bez problemu powinni ocenić stan twojej skóry. Warto dowiedzieć się jaki mamy typ cery, aby zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki i nie narażać jej i nas samych na dyskomfort oraz podrażnienia. Warto zadbać o siebie!

Adriana PŁUCIENNIK