Dziś większość z nas spędza wiele godzin buszując w internecie – szukamy inspiracji, słuchamy muzyki, oglądamy filmy, tworzymy własne arcydzieła, prowadzimy blogi i strony internetowy, programujemy i zajmujemy się grafiką, tworzymy piękne filmiki, oglądamy zabawne obrazki, czytamy książki, szukamy przepisów, no jednym słowem robimy wszystko. W internecie można wszystko i w internecie jest wszystko.

Internet daje nam wiele możliwości, a jedną z nich jest nauka, o czym wielu zapomina, albo nie wie. Jest mnóstwo stron internetowych jak i kont na YouTube, które dostarczają nam w sposób ciekawy, zrozumiały i przyjemny wiedzę, którą być może powinniśmy wynieść ze szkoły bądź wiedzę totalnie nie szkolną, ale niezwykle przydatną.

Uwielbiam miejsca w sieci, które wnoszą do mojego codziennego „siedzenia na komputerze” coś więcej, które zakodowują w mojej głowie wiele interesujących rzeczy, a przede wszystkim inspirują i zachęcają do dalszych poszukiwań.

MamaGinekolog

Blog Nicole jest skierowanie głównie dla kobiet, co nie oznacza, że mężczyzna nie ma na niego wstępu, ponieważ bardzo często mąż i ojciec mogą bardzo pomóc, lepiej zrozumieć swoją kobietę, a i zachęcać ją do zachowań prozdrowotnych. MamaGinekolog, jak sama nazwa wskazuje, jest ginekologiem na którego chciałaby trafić każda z nas – wyrozumiała, cierpliwa, dokładna, potrafi wszystko wyjaśnić w sposób niezwykle ciekawy i zrozumiały. Jej misją jest edukacja kobiet, nauka o naszym ciele i zdrowiu, o profilaktyce, przygotowaniach do ciąży, przebiegu ciąży, naszych prawach i zdrowiu. Nicole uczy nas o rzeczach, które są dla nas najważniejsze. Polecam gorąco!


Matka prawnik

Drugi i ostatni blog w moim zestawieniu – prowadzi go bardzo kompetentna pani Katarzyna, która uświadamia nas, pokazuje jakie mamy prawa i w jaki sposób o nie walczy, tłumaczy nierozumiałe ustawy przekładając je na „nasz język” i służy pomocną dłonią. To wiedza, która przyda się każdemu, bo bardzo często nie wiemy (bo skąd?) jakie w danej sytuacji przysługują nam prawa, przez co wiele tracimy.


Mówiąc inaczej

Paulinę Mikułę śledzę od pierwszych jej filmików i choć nagrała ich już dużo to wciąż jestem pod wrażeniem i uwielbiam jej słuchać. Charyzmatyczna, niezwykle inteligentna kobieta, która uczy jak posługiwać się naszym ojczystym językiem, opowiada o pułapkach językowych w które wpadam i rozważa wszelkie problemy. Jeśli marzysz o tym, by jeszcze bliżej poznać język polski, móc podszkolić swoje umiejętności, a może po prostu lubisz takie tematy ten kanał zdecydowanie jest dla Ciebie.


Polimaty

Bogowie nauki i ciekawostek na YouTube! Mają prawie pół miliona subskrypcji, ale myślę, że każdy z nas ich chociaż kojarzy. Niezwykle ciekawe odcinki, które mówią nierzadko o rzeczach o których nawet się nie zastanawiałam. Wyjaśnią w jaki sposób zabija cukrzyca i skąd się wzięły nazwy zwierząt, dlaczego w Polsce nie ma sjesty, przedstawiają najciekawsze mity o alkoholu, a jeśli ciekawi Cię to jak wygląda życie na morzu to również tutaj znajdziesz odpowiedź.


SciFun

Kanał, który nazywam „bratem Polimatów”, bo tematyka jest niezwykle zbliżona, a jak sama nazwa wskazuje – uczą przez zabawę. Robią eksperymenty, pokazują rzeczy, których wielu z nas nie miało szansy zobaczyć i tłumaczą ciekawe zjawiska.


NaukowoTV

Kolejny naukowy kanał na YouTube prowadzony przez młodego i miłego chłopaka, który wytłumaczy nam co by się stało jakbyśmy słoną wodę morską zamienili na słodką, jak bardzo może urosnąć drzewo, czy możemy mieszkać na Wenus i dlaczego mamuty wyginęły. Poznamy ciekawe historie, przeróżne zwierzęta (ostatnio dinozaury!) z całkiem nowej perspektywy i teorie.


Arlena Witt

Przeurocza kobieta, która uczy angielskiego i pozwala przyswoić sobie nie tylko te łatwiejsze zagadnienia, ale i trudniejsze. Nie ważne, czy dopiero raczkujesz, czy może swobodnie biegasz w języku angielskim – ten kanał jest dla wszystkich.

 

Polecam Wam też portale naukowe takie jak choćby ŚwiatNauki, Science.net.pl, czy Kopalnia Wiedzy. Muszę jednak przyznać, że od naukowych blogów, youtuberów  i portali zdecydowanie wolę te o tematyce podróżniczej – siedząc pod komputerem możemy oglądać piękne miejsca, poznawać kulturę innych narodowości, dowiedzieć się niezwykle ciekawych rzeczy i mieć jeszcze większą motywację do tego, aby wyruszyć w świat.

Wszystkiego jest naprawdę bardzo dużo, a każdy z nas nie dość, że szuka czegoś innego, jest na innym poziomie wiedzy, ma inne zainteresowania to na dodatek lubi treści przekazywane w inny sposób, więc jedyne co mogę zrobić to poradzić Wam, abyście znaleźli coś dla siebie.

 

Viktoria SKRZYPIEC