Jeśli nie zacząłeś – NIGDY NIE ZACZYNAJ, a jeśli już palisz – spróbuj rzucić, nawet jeśli próbujesz dziesiąty raz, zużyłeś pięć opakowań polecanych tabletek, przytyłeś parę kilo, a i tak nic z tego nie wyszło. Warto próbować, bo jest to całkowicie wykonalne zadanie. Ludzie, którzy palą od nawet parudziesięciu lat potrafią rzucić palenie, ale wymaga to oczywiście silnej woli i wewnętrznej motywacji. Da się, naprawdę się da, ale trzeba chcieć i nie można ulec pokusie „zapalenia jeszcze ostatniego papierosa”, czy „a będę palić tylko w piątki!”, a nawet „tylko jeden papieros do porannej kawy!”. Rzucasz w stu procentach. Tu i teraz. Naprawdę warto.

Palenie papierosów nie jest ani modne, ani fajne, ani przede wszystkim zdrowe. Jeśli jednak nie zależy Ci na własnym zdrowiu ani na tym, by móc odłożyć ciężko zarobione pieniądze, które wypuszczasz z dymem, to może pomyślisz o innych, których zatruwasz przy okazji? Bierni palacze zmuszeni są wdychać papierosowy dym i są narażeni na te same skutki uboczne i dolegliwości.

Pomyśl o sobie, swoim portfelu, zdrowiu, skrającym się z każdym papierosem życiu, o dzieciach, rodzinie i przyjaciołach, którym również rujnujesz zdrowie. Pomyśl i rzuć palenie.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się dlaczego nie warto palić papierosów to przedstawię Ci powody, które być może Cię przekonają.

Powód numer JEDEN

Zdrowie. Rak płuc, rak przełyku i krtani, rak wargi, rak języka, rak jamy ustnej, rak trzustki, rak nerki, pęcherza, żołądka, jelita grubego, szyjki macicy, jajnika… Rak, z którym walka jest zawsze okropnie nierówna i rak, któremu w tym przypadku możemy zapobiec. Uwaga – według różnych badań ryzyko raka żołądka wzrasta od 50 do nawet 100%, a wszystko zależy od predyspozycji, stylu życia jak i intensywności palenia papierosów. Dym tytoniowy to też choroby serca – nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, choroba wieńcowa, miażdżyca, tętniak aorty, zawał serca, a przy okazji choroby naczyń kończące się niejednokrotnie udarem mózgu. Być może nie są to przerażające dla Ciebie diagnozy, ale jeśli spędziłbyś w szpitalu chociaż jeden dzień i spojrzał na pacjentów duszących się, mimo podawania tlenu, z powodu guza naciekającego płuca, to wtedy zapewne już uznałbyś to za przerażające. Spojrzałbyś na pacjenta niepełnosprawnego, który wymaga pomocy nawet przy obracaniu się na łóżku, ponieważ pomoc w przypadku udaru mózgu przyszła zbyt późno, czy pacjentów walczących o życiu po zawałach serca to czytałbyś te diagnozy ze łzami w oczach. Gdyby kiedykolwiek spotkała Cię „zdrowotna krzywda” spowodowana paleniem papierosów to płakałbyś nad swoim losem i żałował, że nie zmądrzałeś wcześniej, aby zapobiec tragedii. Dajcie sobie szansę na zdrowsze i lepsze życie.

Inne układy również narażone są na powstanie poważnych jednostek chorobowych – astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, wrzody żołądka i dwunastnicy (brzmią banalnie, ale palenie papierosów jest poważnym czynnikiem przyczyniającym się do powikłanych krwotoków wewnętrznych!), przepuklina jelitowa, choroby zębów, nawracająca próchnica, zapalenie spojówek, zwyrodnienie plamki żółtej… Ponadto w ciąży palenie papierosów jest kategorycznie zabronione – może spowodować poronienie, ciąże pozamaciczną albo doprowadzić do przedwczesnego porodu, który jest najczęstszą przyczyną występowania poważnych problemów neurologicznych dzieciaczków. Jeśli mowa o dzieciach – osoby, które palą papierosy o wiele częściej mają problem z niepłodnością i nie mogą mieć własnych potomków. Naprawdę warto?

Powód numer DWA

Pieniądze. Pomyśl ile rzeczy mógłbyś kupić, mieć, podarować potrzebującym, wesprzeć chore dzieci, wybudować dom, kupić trzy samochody, a może nawet i jacht… Na jakie wakacje mógłbyś się wybrać, jakie wymarzone ubranie mógłbyś na siebie zarzucić i jakie marzenia pospełniać, gdybyś nie przepuszczał z dymem tylu pieniędzy.

Powód numer TRZY

Bliscy. Tak jak wspomniałam – nie tylko aktywne palenie jest zabójcze, ale i bierne. Po pierwsze osoba wdychająca dym tytoniowy wydychany przez Ciebie narażona jest na kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt, razy bardziej szkodliwe stężenia. Po drugie paląc dajesz dziecku niegodny przykład nieradzenia sobie z uzależnieniem i dajesz ciche przyzwolenie na to, by w przyszłości popełnił ten sam błąd. Po trzecie, jeśli obok Ciebie są osoby mające alergię, astmę, chorujące na nowotwór, cierpiące z powodu obniżonej odporności to możesz doprowadzić do nagłego pogorszenia ich stanu zdrowia. I po czwarte – każda osoba, która przebywa w Twoim otoczeniu razem z Tobą narażona jest na szybsze starzenie, wszystkie choroby, przewlekły kaszel palacza i inne nieprzyjemne skutki.

Powód numer CZTERY

Uroda. Skóra staje się pomarszczona, szara, pory zatykają się o wiele szybciej i powstają nieestetyczne wągry oraz trądzik. Skóra osoby palącej papierosy szybciej się starzeje – widać każdą zmarszczkę, po czasie każdy doda do Twojego wieku dziesięć lat (minimum!), a Ty sam nie będziesz mógł patrzeć na siebie w lustrze. Ponadto zęby z powodu próchnicy mogą zostać doszczętnie zniszczone, niektórych zapewne nie uda się uratować, a te, które są będą nieestetycznie przebarwione. Tak samo jak paznokcie – nie tylko nabiorą nowej żółtawej barwy, ale i będą się szybciej łamać. Dym tytoniowy wpływa także na stan naszych włosów, które wypadają, kruszą się, stają się matowe i po prostu niezdrowe.

Powód numer PIĘĆ

Życie. Życie, które jest najpiękniejszym darem, życie, za które wielu śmiertelnie chorych oddałoby wszystko, życie, które jest bezcenne. Życie, które odbieramy sobie z każdym zaciągnięciem się papierosem.

Nieprawdą jest to, że palenie uspokaja. Nikotyna pobudza, a palacze mają mylne uczucie uspokojenia, ponieważ nikotynowy głód zostaje zaspokojony. To objaw uzależnienia, a nie kojącego działania papierosa. Nie prawdą jest, że nie zaciąganie się powoduje, że palenie jest dla nas całkowicie bezpieczne, tak samo w przypadku mentolowych czy cienkich papierosów. I przede wszystkim nieprawdą jest to, że jeden papieros dziennie to nie problem. To duży problem.

Uzależnienie od papierosów pozornie wydaje się nieszkodliwe w obliczu uzależnień od narkotyków czy wyniszczającego alkoholu, którego skutki widoczne są gołym okiem i odstraszają społeczeństwo. Palenie papierosów jest okropnie niebezpieczne, ale skutki tego widoczne są po latach. Skutki niestety nieodwracalne i bardzo często niszczące ludzkie życie.

Rzuć palenie. Po prostu pokaż, że potrafisz nie tylko bliskim, ale i sobie. Zadbaj o siebie i o swoje zdrowie, nim ktoś będzie musiał zadbać o Ciebie na skutek okropnych działań dymu papierosowego, które zrujnują Ci życie.

Viktoria SKRZYPIEC