Wielu ludzi widząc wypchany po brzegi różnymi świętami kalendarz łapie się za głowę zastanawiając się po co to i na co to. Na pierwszy rzut oka „Dzień psa”, czy „Dzień ziemniaka” może wywoływać zdziwienie i śmiech, ale tak naprawdę każde z tych małych świąt ma znaczenie i być może przyczynia się do zmian. Dobrym tego przykładem jest obchodzony dzisiaj „Dzień czystych rąk”.

Zapewne nie każdy ma świadomość tego jak ważne w profilaktyce zdrowotnej jest mycie rąk i jakie ma znaczenie w zapobieganiu wielu chorobom, których leczenie może nie tylko być kosztowne, męczące, ale przede wszystkim bolesne i długoletnie. Ponadto myjąc ręce dbamy nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale i bliskich, ponieważ dotykając czegokolwiek przenosisz bakterie i drobnoustroje.

Dzień czystych rąk ma za zadanie przypomnieć, a być może uświadomić jakie znaczenie ma odpowiednia higiena dłoni i to od niej może zależeć nasze zdrowie. Brudne dłonie są źródłem prawie dziewięćdziesięciu procent chorób i zakażeń na całym świecie. Zarazki są niemalże wszędzie – w mieszkaniu, miejscu pracy, na ulicy, w sklepach czy w komunikacji miejskiej, a my dotykając chociażby klamki możemy się zarazić. Zarazki mogą powodować choroby wielu układów – oddechowego (zapalenie oskrzeli, czy nawet płuc), pokarmowego (grupa żołądkowa, salmonella czy glistnica) oraz skóry, które również jest poważne i może wywołać uciążliwą opryszczkę, ropnie, czyraki czy bakteryjne zapalenie jamy ustnej. Bardzo dużo dzieci w najmłodszym wieku umiera na skutek odwodnienia spowodowanego biegunką jak i wymiotami, a tymczasem już samo mycie rąk zmniejsza zachorowanie na choroby układu pokarmowego już o połowę!

Warto zwrócić uwagę na sam sposób mycia rąk, ponieważ ma ono niezwykle duże znaczenie. Statystyki są przerażające – większość nie myje rąk prawidłowo bądź popełnia inne błędy, które negatywnie wpływają na czystość rąk.

Pierwszym z błędów jest mycie rąk samą wodą bez użycia mydła. Okazuje się, że wielu ludzi w pośpiechu przepłukuje ręce wodą. Nie są świadomi, że tak naprawdę ręce wciąż są brudne i sama woda nie jest w stanie usunąć żadnych zanieczyszczeń, nie wspominając już o bakteriach czy drobnoustrojach. Tuż obok poważnym problemem jest nie mycie rąk po wyjściu z toalety co skutkuje przeniesieniem bakterii układu moczowego bądź bakterii kałowych na klamki, półki w kuchni, klawiaturę czy telefon, który przykładamy do twarzy. Kolejnym błędem jest nie mycie rąk, gdy cały dzień spędza się w domu. Zarazki nie czają się tylko na zewnątrz, a nawet więcej – mieszkania są całym siedliskiem bakterii, dlatego przed przygotowaniem pożywienia, po wyjściu z toalety, po zabawie ze zwierzakiem, a czasem nawet i po prostu profilaktycznie należy myć ręce. Na koniec warto zaznaczyć, że ważnym elementem składającym się na prawidłowe mycie rąk jest niewątpliwie czas ich mycia. Pięć, dziesięć czy dwadzieścia sekund to stanowczo za mało, by dokładnie umyć każdy fragment skóry, przestrzenie między palcami i każdą z powierzchni dłoni, dlatego warto i na to zwrócić uwagę.

Mycie rąk zwykle wykonuje się automatycznie nie myśląc nad tym czy robi się to prawidłowo i właśnie być może Dzień czystych rąk wpłynie na jakość higieny, a co za tym idzie – jakoś profilaktyki i ochrony. Każdy powinien dołożyć wszelkich starań, by prawidłowe mycie rąk stało się codziennym odruchem.

Viktoria Skrzypiec