Prawdopodobnie każdy z Nas tuż przed wakacjami zdaje sobie pytanie „Gdzie się wybrać na letni wypoczynek?”. Odpoczynek w Polsce – hit czy kit? Dobry wybór?

Polska od kliku lat wysoko utrzymuje się w rankingu najbardziej atrakcyjnych turystycznie obszarów w Europie. Taki ranking przygotowuje corocznie firma Country Brand Index (CBI). W ostatnich latach walory polskiej przyrody doceniamy nie tylko my – Polacy, ale również i przybysze z zagranicy.

Północna część naszego kraju to głównie Bałtyk, piaszczysta nadmorska plaża oraz mnóstwo zabytków, takich jak kościoły czy też przeróżne pałace. Miasta takie jak Ustka, Kołobrzeg, Sopot czy też Hel kuszą atrakcyjnością pensjonatów, hoteli, restauracji oraz ilością przeróżnych rozrywek. Znajdą nad Bałtykiem swoje miejsce również Ci, którzy uwielbiają spokój i ciszę. Inne mniejsze miejscowości pozwolą na sielski wypoczynek, często domowe obiady, które są serwowane przez tamtejsze gospodynie,  jednak także nie zabraknie zabytkowych budowli do zwiedzania. Dodatkową atrakcją polskiego wybrzeża jest Słowiński Park Narodowy, który pozwala zobaczyć oszałamiające widoki oraz unikalne gatunki ptaków. Oddalając się nieco od morza warto zajrzeć na Kaszuby, które możemy nazwać krainą rozmaitości. Nie brakuje tam z pewnością widoku pięknych jezior, wzgórz, wąwozów, lasów, łąk. Na deser możemy obejrzeć jedyny w Europie dom, który stoi „na głowie”.

Ci, który są uwielbiają sporty wodne mogą pojechać do Krainy Mazurskich jezior, która rozwija się w błyskawicznym tempie. Z każdym rokiem możemy tam zobaczyć coraz więcej pensjonatów, hoteli, pól namiotowych czy też campingów. Świetne położenie jezior umożliwia zorganizowanie spływów kajakowych, rejsów jachtami, które na pewno będziemy mile wspominać przez długi czas. Nie brakuje tam również lasów,  w których gdzieniegdzie możemy spotkać historyczne niespodzianki. Jedną z nich jest Gierłoż, gdzie w czasach II wojny światowej znajdowała się kwatera Adolfa Hitlera. We wschodniej części Polski uda nam się zobaczyć tereny przyrodnicze, które niemalże zostały nietknięte przez ludzką rękę, takim obszarem jest na przykład Roztocze. Spotkamy się tam z licznymi, ciekawymi miejscami oraz zabytkami – pałacami, dworami, budowlami sakralnymi czy też cmentarzami, pomnikami i wsiami, o których jakby zapomniał świat.

Południe Polski to miejsce głównie dla wielbicieli wspinaczek. Polskie góry cieszą się zainteresowaniem od wielu lat, szczególnie Tatry, które latem potrafią przyciągnąć nie jeden tuzin amatorów wspinaczki skałkowej i górskiej, zaś zimą – narciarzy, snowboardzistów. Podobnym zainteresowaniem podczas najchłodniejszej pory roku cieszą się Bieszczady i Sudety. Stolica polskich Tatr, czyli Zakopane to na pewno atrakcyjna baza noclegowa. Mogą tu przyjechać zwolennicy luksusowych rodzinnych wczasów, którzy spędzą czas w hotelach czy pensjonatach oraz wielbiciele wycieczek kulturoznawczych – Ci zaś mogą zamieszczać w góralskich chatach. Bieszczady to zaś malownicza kraina, w której atrakcji również nie brakuje. Wszędzie pełno górskich szlaków turystycznych, które potrafią ucieszyć tak naprawdę każdego – od narciarzy po rowerzystów. Nie brakuje tam także jezior i rzek – niemalże idealnych miejsc dla miłośników kajaków. W Bieszczadach, w ostatnich latach powstało wiele gospodarstw agroturystycznych, która potrafią zapewnić naprawdę świetne warunki zamieszkania, wyżywienie i przeróżne atrakcje, taki jak wycieczki krajoznawcze czy wyprawy konne.

 

Polska  to także kraj o ciekawej historii. Aby poznać ją nieco bliżej powinniśmy się udać do dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Toruń, Poznań czy Bydgoszcz.  Warszawa, serce Polski – stolica kraju, w której obraduje Polski rząd i odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne. Dawniej jedna z siedzib władców Polski. Będąc w Warszawie możemy zobaczyć królewską Starówkę, liczne pałace i pomniki.

Zaś Łódź to miasto pełne zabytków, swego czasu jedno z najbogatszych w Polsce. Będąc tam możemy przejść się jedną z najdłuższych ulic w Polsce – ulicą Piotrkowską, która biegnie południkowo w linii prostej, pomiędzy placem Wolności, a placem Niepodległości. Jest to tak naprawdę wizytówka miasta. Oprócz niej dodatkową atrakcją dla wielbicieli rozrywek jest Manufaktura, czyli największe centrum handlowo-usłogowo-rozrywkowe w Polce i jedno z największych w Europie. Obecnie w manufakturze oprócz przeróżnych sklepów znajdziemy centrum rozrywki, czyli kina, kręgielnie, sztuczne ściany wspinaczkowe, fitness czy skate park, kompleks kulturalny, czyli oddział muzeum sztuki, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki, Kinderplaneta, Experymentarium oraz Międzynarodowe centrum promocji Mocy, nie brakuje tam także kawiarni i restauracji, możemy znaleźć również centrum samochodowe i aleję starych rzemiosł.

Nasz kraj jest atrakcyjny turystycznie i zawsze warto znaleźć chociaż chwilę wolnego czasu, aby wypocząć właśnie w Polsce, odwiedzić te wspaniałe miejsca.

 

 

Wioletta Czarna
zdjęcia Viktoria Skrzypiec