Aspiryna – strzał w dziesiątkę, czyli pomysły na całkiem inne zastosowanie aspiryny i jednocześnie odpowiedź na pytanie – dlaczego warto mieć ją w domu?

Kwas acetylosalicylowy to związek chemiczny, pod nazwą którego kryje się jeden z najpopularniejszych leków na świecie. Z roku na rok zrzesza coraz większą liczbę swoich zwolenników wśród których był sam Hipokrates! Dziś nie skupimy na tym jak sprawdza się jako lek przeciwbólowy, łagodzący objawy grypy, czy radzący sobie z zatorami, a na innych, również praktycznych, zastosowaniach.

1. Usuwanie plam z potu z białych koszulek – rozpuść 2 tabletki w szklance ciepłej wody, polej poplamione miejsca i zostaw na kilka godzin, a następnie wypierz w pralce.
2. Usuwanie przebarwień od chloru z włosów – jeśli zdarzyło się wam dostać przebarwień włosów od wody w basenie to wystarczy rozpuścić 10 tabletek w szklance wody, nanieść na włosy i po około 10 minutach spłukać.
3. Pryszcze – weźcie jedną tabletkę aspiryny i rozgniećcie ją z niewielką ilością wody robiąc pastę. Tę pastę nanieście na pryszcza i pozostawcie na chwilkę, a następnie zmyjcie. Aspiryna powinna załatwić bakterie powodujące zmiany skórne i pryszcz będzie na pewno mniejszy, mniej czerwony i szybciej zniknie.
4. Jeśli chcesz, żeby cięte kwiaty dłużej zachowały świeżość wystarczy dodać tabletkę aspiryny do wody w wazonie.
5. Jeśli masz problem z łupieżem to wystarczy skruszyć 2 tabletki aspiryny i dodać do swojego szamponu, nanieść na włosy, pozostawić na kilka minut i spłukać.
6. Jeśli pogryzły Cię komary to lekko zwilżoną tabletką aspiryny pocieraj miejsce ukąszenia – poczujesz ulgę, zniknie czerwony ślad, a co najważniejsze, zminimalizujesz swędzenie.
7. Użądlenia pszczół też mogą być leczone w podobny sposób, ale przy zauważeniu zmian alergicznych należy bezwzględnie udać się do lekarza.
8. Jeśli masz problemy z ziemią w kwiatkach, to znaczy została zaatakowana przez jakieś grzyby, wystarczy rozpuścić tabletkę aspiryny w litrze wody i podlać tym kwiatki. Nie należy przesadzić z ilością aspiryny, bo mogą zżółknąć liście kwiatków.
9. Przesadzając kwiatki warto wymieszać rozkruszoną tabletkę aspiryny z ziemią, żeby uniknąć infekcji grzybowych.
10. Wyciśnij sok z jednej cytryny, wymieszaj z jedną tabletką aspiryny, a uzyskasz bardzo dobry odplamiacz do rąk, który usunie przebarwienia z trawy, nikotyny, buraków i innych nieplanowanych przebarwień.
11. Pomaga na odciski lepiej niż plastry prosto z apteki. Pięć tabletek aspiryny, trochę soku z cytryny i łyżeczka miodu – pastę nałóż na odciski, owiń stopy ręcznikiem oraz folią, a po 10 minutach ściągnij.
12. Zniweluje brzydki zapach z toalety oraz wyczyści wszelkie przebarwienia i usunie bakterie – wystarczy wrzucić parę tabletek i odczekać pół godziny. Następnie wyszorować szczotką, spłukać i gotowe.
13. W szklance wody rozpuść dwie tabletki, a następnie zamocz w tym biżuterię – wyszyści, usunie brud i pozwoli nam odkryć jej piękno na nowo!

Viktoria SKRZYPIEC