14 lutego 2017 ukaże się płyta pt. „Minione”, którą Anna Maria Jopek nagrała z legendarnym pianistą kubańskim Gonzalo Rubalcabą i jego trio jazzowym. Nostalgiczne, przedwojenne tanga i bolera polskie złamane współczesnym językiem jazzu i kubańskim pulsem, nagrane w najwyższej audiofilskiej jakości.

Anna Maria Jopek śpiewa po polsku najpiękniejsze minione piosenki takie jak „Rebeka” czy „Ta ostatnia niedziela”.

A już dziś zapraszamy do obejrzenia teledysku do piosenki „Twe usta kłamią”, który jest dostępny na YouTube.

Po podróżach w głąb muzyki japońskiej („Haiku”) i luzofońskiej („Sobremesa”) AMJ tym razem zaśpiewa po polsku z Kubańczykami. Płyta „Minione”, która ukaże się w Święto Zakochanych to wskrzeszenie najpiękniejszych przedwojennych tang polskich.

Anna Maria Jopek śpiewa je z kubańskim trio jednego z największych pianistów improwizujących naszych czasów – fenomenalnym Gonzalo Rubalcabą. Spośród setek starych tang i boler artyści wybrali te, które inspirują ich najbardziej (m.in. „To ostatnia niedziela”, „Rebeka”, „Twe usta kłamią”) i mogły stać się pomostem między tym co minione, światem lat 30-tych ubiegłego stulecia a współczesną muzyką wokalną. Pomostem między kulturami – polską, kubańską, żydowską, argentyńską i amerykańską.

„Kiedy pracuję z muzykami z różnych od mojej tradycji muzycznych, zawsze zachwyca mnie ich inność. To co wnoszą w nagrania staje się moim duchowym bogactwem. Zdumiewa ogrom piękną i prawdy na skrzyżowaniu kultur i ludzkich wrażliwości. Muzyka jest językiem jedności”- mówi AMJ. „Praca nad starymi tangami była magiczna. Rzadko zdarza się materiał takiej urody, nasycony i melancholią i tajemnicą i erotyką. Nagrywanie z Gonzalo to czysta mistyka. Obecność jaźni w każdej nucie uczy uważności i pokory”.

 

„Minione” produkuje i aranżuje Gonzalo Rubalcaba. Album w najwyższym standardzie audiofilskim zrealizował wielokrotny laureat nagrody Grammy Carlos Alvarez w legendarnym studio nagraniowym The Hit Factory w Miami na Florydzie. Zdjęcia i klip do projektu zrealizował Robert – ROY – Nałęcz podczas nagrań w Miami ( The Hit Factory) i w Warszawie (apartamentowiec Cosmopolitan).

 

Wydaniu płyty towarzyszyć będzie trasa koncertowa w największych miastach Polski!

 

21/03/2017 – TORUŃ / Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

22/03/2017 – GDAŃSK / Polska Filharmonia Bałtycka

24/03/2017 – BIELSKO-BIAŁA / Bielskie Centrum Kultury

25/03/2017 – POZNAŃ / Sala Ziemi

26/03/2017 – ŁÓDŹ / Wytwórnia

28/03/2017 – WARSZAWA / Teatr Muzyczny Roma – 2 koncerty

31/03/2017 – KRAKÓW / ICE KRAKÓW

2/04/2017 – WROCŁAW / Narodowe Forum Muzyki

4/04//2017 – SZCZECIN / Filharmonia w Szczecinie

6 i 7/04/2017 – LUBLIN / Teatr Stary

8/04/2017 – KATOWICE / NOSPR

Jeszcze w grudniu zaraz po zakończeniu nagrań nowego albumu AMJ  zagra 5 koncertów  w  legendarnym  klubie  Blue Note Tokyo i  wystąpi na jednej scenie ze swoim mistrzem Stingiem podczas specjalnej telewizyjnej gali emitowanej w TVP 1 w Nowy Rok o godz. 17.20.

 

Viktoria SKRZYPIEC