Agata Hałuza ma niezwykły talent – potrafi nadać nowe życie starym przedmiot bądź ozdobić pozornie nudne trampki, czy kurtki w taki sposób, że wyglądają jak małe dzieła sztuki. Co więcej – są unikatowe i zrobione na życzenie klienta, a więc dokładnie takie jak sobie wymarzysz. O tym skąd właściwie pomysł na tak oryginalne hobby, o pracy nad trampkami i planach – serdecznie zapraszam do rozmowy z Agatą!

Twoje trampki miałam okazję widzieć na żywo – są wykonane tak pięknie i z dbałością o każdy szczegół! Zupełnie jakby wyszły spod najbardziej precyzyjnej maszyny! Jak Ty to robisz?
Agata Hałuza – Dzięki, bardzo mi miło, ze tak mówisz o moich pracach. Malując na zamówienie zawsze staram się, żeby efekt końcowy był dokładnie taki, jak ustaliłam z osoba, dla której maluje. Myślę, ze w przeciągu paru lat mojej pracy, udało mi się bardzo poprawić swój warsztat i teraz nawet najdrobniejsze szczegóły nie sprawiają mi już problemu.

Kiedyś obawiałaś się reakcji drugiej osoby?
Bałam się malować czegoś innego niż proste bajki, teraz już nie waham się przyjmować bardziej skomplikowanych zamówień. Po prostu, siedzę i maluje, poprawiam, tak długo aż uznam, ze jest już dobrze.

 

 

 

 

 

Skąd pomysł na to, by swoje piękne rysunki przedstawiać na butach?
Skończyłam liceum plastyczne, także maluje i tworze już od dawna. Kiedyś po prostu pomalowałam sobie, można powiedzieć ze z nudów, własne trampki. Wyszły fajnie, także niewiele myśląc zrobiłam tez dla siostry i pomyślałam o tym, żeby ogłosić się w internecie i malować na zamówienie.

Ale buty to nie wszystko!
Jak na razie, poza trampkami, mam na swoim koncie dwie dżinsowe kurtki i kilka koszulek. Malować mogę na wszystkim, co jest z tkaniny i co da się przeprasować. Do malowania używam farb do tkanin – rzeczy można prać w pralce w niskiej temperaturze i kolory nie schodzą. Myślę tez o tym, ze chciałabym kiedyś zacząć malować ręcznie obrazy na ścianach, na razie przymierzam się do zaaranżowania jakoś fajnie ścian w moim mieszkaniu.

Co jest na ścianach w Twoim mieszkaniu? Pomyśl z malowaniem ścian jest świetny! Zawsze możesz realizować projekty i malować w przedszkolach i dziecięcych szpitalach!
Niedawno zmieniliśmy mieszkanie i dopiero się w nim urządzamy. Na ścianach jest prawie wszędzie tapeta, także nie będzie żadnego problemu z zakryciem jej. Najbardziej chciałabym zrobić coś ładnego w pokoju dzieci – pewnie będzie to coś z ich ulubionymi bohaterami z bajek i gier. Zastanawiam się tez nad malowaniem kafelków, bardzo lubię takie ręczne robótki i nadawanie przedmiotom nowego życia – znalazłam nawet farbę taka sama jak do ścian, która maluje kafelki na biało. Chciałabym, żeby udało mi się zmienić stare brązowe kafelki na coś w stylu kolorowego ceramicznego witrażyka. Mam nadzieje, ze jest to w ogolę wykonalne. Jeśli chodzi o przedszkola i szpitale, to jestem jak najbardziej otwarta na tego typu akcje, byłabym wręcz niesamowicie szczęśliwa mogąc malować tam ściany.

 

Ile czasu zajmuje Ci praca nad takimi trampkami? Mam wrażenie, że są to długie godziny!
Praca nad jedna para zajmuje mi zwykle kilka dni. Nie lubię się za bardzo śpieszyć, wole malować po parę godzin dziennie, choć czasem praca tak mnie wciąga, ze kończę w 2 wieczory. Czas jest zależny głownie od tego, jak skomplikowany wzór maluje i od tego, ile mam wolnego czasu, który mogę na to przeznaczyć.

Jest jakaś praca z której jesteś najbardziej dumna?
Chyba najbardziej jestem dumna z trampek, które własnie skończyłam malować, z Wiedźminem. Są też dwie pary, które zamówiła przyjaciółka mojego brata dla siebie i swojego narzeczonego – chciała na nich mieć ich ukochany samochód VW T3 na górskich drogach. Przy obu tych zamówieniach bałam się, czy wyjdzie mi to tak, jakbym chciała, ale na szczęście się udało.

Co Ci dziś sprawia największe trudności?
Najwięcej problemow miewam ze szczegółami, czasem ciężko jest zrobić na przykład bardzo cienka kreskę , choć z tym tez jest coraz lepiej, odkryłam ostatnio ze cienki patyczek jest do tego lepszy od pędzelka. Cały czas się uczę i doskonale, myślę, że nigdy nie uznam, że nie mogłoby być lepiej.

Fanpage Agaty Hałuzy – tu znajdziesz więcej zdjęć i informacji

 

Viktoria SKRZYPIEC