„Przez kilka lat rozmawialiśmy z lekarzami, bo nie mogliśmy się pogodzić z oskarżeniami, że są zadufani w sobie, przemęczeni, w ciągłej pogoni za pieniędzmi, niemoralni. Że stracili empatię, są urynkowieni, zatopieni w procedurach, kontraktach, punkty za leczenie przeliczają na kasę. Że się wzbogacili, a tymczasem pacjent stał się dla nich po prostu klientem. Pytaliśmy: kto to jest wielki lekarz? Na jaką nagrodę mogą liczyć lekarze i jak się mierzą z porażkami? Skąd czerpią wzory? Kto jest dla nich mistrzem? Czego się boją? Co to znaczy być dla pacjenta człowiekiem? Odpowiedzi, zawsze szczere, były czasami trudne do przełknięcia. Zdarzało się, że – jak z profesorem Religą – kłóciliśmy się na całego. Ale zawsze dostawaliśmy od „naszych” lekarzy wspaniałe lekcje człowieczeństwa” – Dariusz Kortko

Po książkę autorstwa Dariusza Kortko i Krystyny Bochenek sięgnęłam dlatego, że medycyna jest częścią mojego życia i tematyką, która kompletnie mnie pochłania. Myślę jednak, że książka może spodobać się każdemu z Was, ponieważ jest napisana w sposób niezwykle przystępny, zrozumiały, momentami bardzo zabawny, a momentami niezwykle smutny. Książka porusza tematy, które dotyczą każdego z nas – eutanazja, śmierć, strach, choroba, ból, przyszłość medycyny, ale i pozwala zrozumieć współczesne realia lekarzy oraz ich dylematy. Pozwala jeszcze bardziej docenić ich trud czytając historię związane z pionierskimi operacjami, odkryciami, które dziś ratują dziesiątki ludzi.

Przy całej fali obelg i nierzadko przykrych doświadczeń związanych ze służbą zdrowia zapominamy, że wśród nas byli i są wielcy lekarzy, którzy dokonali cudów i którzy są doceniani nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Książka zdecydowanie przywraca wiarę w moc i wielkość lekarzy.

Książka napisana jest w formie wywiadów – 27 niezwykle ciekawych rozmów z inspirującymi lekarzami, co prawda czasem brakowało mi rozwinięcia niektórych wątków, za mało ciekawych informacji znalazło się w rozmowie i nie poruszone zostały kwestie na które czekałam, ale to wcale nie umniejsza wielkości tej książki.

Jeśli szukasz odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, jeśli lubisz czytać rozważania innych ludzi na ważne tematy i jesteś ciekaw jak to się stało, że coś co kiedyś było niewykonalne dziś jest chlebem powszednim dla lekarzy ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie.

Aby recenzja tej książki była recenzją pełną należałoby omówić każdy wywiad z osobna, ale myślę, że zdecydowanie lepiej jak sięgnięcie po książkę i przebrnięcie przez te 391 stron.

I nie zrażajcie się tym, że być może żadnego nazwisko lekarza nie jest Wam znane, ponieważ nie jest to książka biograficzna, a zapewniam, że każda z tych osób wniesie coś nowego do Waszego życia – choćby przekona kogoś do rzucenia palenia, zmiany stylu życia, otworzy oczy na pewne sprawy bądź zaciekawi ciekawymi wynikami badań.

 

Gorąco polecam,
Viktoria SKRZYPIEC