Sen jest czasem, gdy organizm się regeneruje, człowiek odzyskuje siły, a organizm ma chwilę, by odetchnąć. Zapewne nie każdy z Was zastanawiał się nad tym jakie znaczenie ma sen, czym może skutkować jego niedobór, a tym bardziej nad jeszcze bardziej odległymi aspektami snu. Specjalnie dla Was zbiór najciekawszych informacji na temat snu.

1. Zapotrzebowanie na sen jest uzależnione od naszych genów, ale wiadomo, że im osoba jest młodsza, tym więcej tego snu potrzebuje. Noworodek przesypia praktycznie piętnaście godzin dziennie, a osobom powyżej sześćdziesiątego roku życia czasem wystarcza tylko pięć godzin. Jeszcze ciekawiej sprawa wygląda u zwierząt – żyrafy są zadowolone po dwóch godzinach, a nietoperze potrzebują aż 20 godzin snu na dobę! Ponadto są zwierzęta, takie jak choćby pingwiny i foki, których półkule mózgu śpią na zmianę!

2. Power nap jest to bardzo krótka drzemka (trwająca nie dłużej niż dwadzieścia minut), która wprowadza człowieka tylko w drugą, czyli najlżejszą fazę snu, ale ma wiele zalet – poprawia nastrój, zwiększa sprawność i koncentrację.

3. Brak snu może być tragiczny w skutkach (o czym mogliście już przeczytać na portalu SilesiaYoung), a w czasie II wojny światowej wojska japońskie jak i armia brytyjska stosowały deprywację snu jako jedną z tortur.

4. Rekordzistą w braku snu jest Tony Wright, który poddał się on eksperymentowi medycznemu i nie spał aż 266 godzin

5. Nikola Tesla, słynny wynalazca, spał tylko 2 godziny na dobę, ale był w stanie cały ten czas przeznaczyć na śnienie dzięki czemu rozwiązywał problemy, które wydawały się niemożliwe do rozwiązania podczas codziennego funkcjonowania. Aby efektywnie myśleć i uczyć się w trakcie snu należy zwiększyć czas śnienia w czasie snu. Larry Page wyśnił sobie Google, Elias Howe sposób na zbudowanie maszyny do szycia, a Dmitrij Mendelejew tablicę pierwiastków chemicznych!

6. Jeśli wydaje Ci się, że śniłeś o osobie nieznanej to jesteś w błędzie. Naukowcy udowodnili, że śnimy tylko o osobach, które znamy bądź kiedyś gdziekolwiek mieliśmy szansę zobaczyć. Wynika to z faktu, że nie jesteśmy w stanie wyśnić abstrakcyjnych postaci, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, ponieważ nasz umysł nie potrafi stworzyć całkiem nowego obrazu wyimaginowanej osoby.

7. W czasie snu nasz zmysł zapachu całkowicie przestaje funkcjonować, stąd tak częste zatruwanie się dymem w trakcie pokażru, który po prostu nas nie budzi.

8. Osoby niewidome (nawet od urodzenia!) również śnią – śny opierają się na doznaniach węchowych i słuchowych, ale również obrazach, czego dowody widać na analizie badania EEG, które bada czynność mózgu podczas snu chorego.

9. Zwierzęta również śnią, co prawda nie wszystkie gatunki, ale nasze domowe pupile na pewno. Wystarczy czasem spojrzeć na śpiącego kociaka czy psa, który wydaje różne dźwięki, porusza się i budzi być może nawet i przerażony.

10. Są na świecie ludzie, których sny mają tylko odcienie bieli i czerni.

11. Somnifobia to lęk przed zasypianiem

12. Ludzie zwykle przesypiają 1/3 swojego życia, czyli średnio 25 lat

13. Po ponad czternastu godzinach bez snu człowiek zachowuje się tak jakby był lekko pijany, prawdopodobnie zachowowanie jest bardzo podobne do tego, gdy w naszej krwi jest pół promila alkoholu.

14. Jeśli chcesz zapamiętać sen to zaraz po przebudzeniu powinineś go zapisać, ponieważ już po pięciu minutach zapominamy w połowie jego treść.

15. Podczas snu ludzkie ciało zachowuje się jak sparaliżowane. Zapobiega to odruchowemu wykonywaniu czynności, które dzieją się we śnie, ponieważ nasz organizm mógłby źle zinterpretować nasze sny. Warto dodać, że bardzo często ludziom śni się ucieczka, skok z wysokości bądź spadanie z niewiadomego miejsca w jeszcze bardziej niewiadomą przestrzeń.
A Wy, znacie jakieś ciekawostki na temat snów, którymi chcielibyście się z nami podzielić?

 

Viktoria SKRZYPIEC